Zelmer umacnia się na Wschodzie

KSA
14-05-2010, 00:00

Producentowi małego AGD wzrasta eksport, szczególnie do Rosji i na Ukrainę.

Producentowi małego AGD wzrasta eksport, szczególnie do Rosji i na Ukrainę.

W I kwartale przychody Zelmera wzrosły o 28 proc., do 141 mln zł. Sprzedaż krajowa utrzymała się na poziomie podobnym do ubiegłorocznego. Wzrósł natomiast eksport — o około 60 proc., do blisko 48 mln zł.

— Wzrost udziału sprzedaży eksportowej nastąpił za sprawą największych odbiorców, jakimi są Rosja i Ukraina. Takie efekty uzyskujemy dzięki budowie własnych organizacji sprzedażowych oraz dalszej ofensywie marketingowej — mówi Janusz Płocica, prezes Zelmera.

Sprzedaż w Rosji wzrosła w pierwszym kwartale o 391 proc., do 25,4 mln zł, a na rynku ukraińskim — o 336 proc., do 7,4 mln zł.

— W kolejnych kwartałach trudno będzie utrzymać tę dynamikę ze względu na wyższą bazę — przyznaje Janusz Płocica.

Zelmer nie spodziewa się w tym roku wzrostu rynku małego AGD. Szacuje, że w I kwartale spadł on o 4 proc. W II półroczu spodziewany jest wzrost.

Zelmer miał w I kwartale 14,5 mln zł zysku netto wobec 3,8 mln zł straty przed rokiem (skutek m.in. transakcji opcyjnych). Zyski w tym roku mają "znacząco przekroczyć" ubiegłoroczne. Przychody mają wzrosnąć o około 10 proc. Biorąc pod uwagę to, że ubiegły rok zakończył zyskiem netto przypadającym na akcjonariuszy jednostki dominującej na poziomie 11,6 mln zł, poprawa wyniku nie powinna nastręczyć spółce większych trudności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Zelmer umacnia się na Wschodzie