Żerań wraca w objęcia państwa

Paweł Janas
opublikowano: 02-12-2003, 00:00

Daewoo Motor Company zgodziło się na rozwiązanie umowy joint venture i zmiany w statucie, dające Skarbowi Państwa kontrolę nad FSO.

Kolejny etap restrukturyzacji Daewoo-FSO, producenta aut z Warszawy, mamy za sobą. 28 listopada z Korei nadeszła zgoda na podpisanie porozumienia w sprawie zmiany zasad zarządzania spółką.

— Strony zgodziły się na rozwiązanie umowy joint venture zawartej w 1995 r. Ustaliły również, że przestaną obowiązywać wszelkie inne umowy — z wyjątkiem umowy licencyjnej oraz na dostawy części i komponentów do produkcji matizów i lanosów — informuje Ignacy Bochenek, wiceminister skarbu.

Decydujące WZA

Ważnym elementem porozumienia jest rezygnacja Skarbu Państwa z egzekwowania kar umownych za niezrealizowanie przez Daewoo Motor Company (DMC) zobowiązań inwestycyjnych. W zamian za to Koreańczycy mają przekazać pakiet akcji po cenach nominalnych.

— Ponadto DMC rezygnuje z wykonywania prawa głosu z pozostałych swoich akcji, przekazując ten przywilej Skarbowi Państwa. Zgadza się też, by w przypadku pozyskania dla fabryki nowego inwestora sprzedać mu te walory — dodaje minister Bochenek.

Zmiany, które prowadzą do przekazania pełnej kontroli nad FSO Skarbowi Państwa, znajdą odzwierciedlenie w nowym statucie spółki. Uchwałę w tej sprawie ma podjąć walne zgromadzenie akcjonariuszy zaplanowane na 19-20 grudnia. Ma też zadecydować o kolejnej konwersji zadłużenia FSO na akcje nowej emisji, które ma objąć DMC. Dzięki temu ostatecznie ma zostać wyzerowany dług FSO wobec koreańskiej centrali.

Co z zarządem?

Brak porozumienia hamował też decyzję Koreańczyków w sprawie zaakceptowania nowego zarządu FSO. DMC zgodziło się teraz, że jak tylko otrzyma do podpisania uzgodnioną treść porozumienia (co może nastąpić w tym tygodniu), powoła nowy zarząd. Nadal głównym kandydatem do stanowiska szefa spółki jest Paweł Merchel, obecnie szef spółki LOT Ground Services.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Żerań wraca w objęcia państwa