Czytasz dzięki

Zerowy deficyt to księgowa fikcja

opublikowano: 13-02-2020, 22:00

Tytuł wybiega do piątkowego uchwalania przez Sejm spóźnionej ustawy budżetowej na 2020 r.

Wynik wielogodzinnego maratonu głosowań jest oczywistością — nieliczne poprawki PiS przejdą, natomiast kilkaset opozycyjnych trafi do kosza. Ze względów prawnych nietykalna będzie podwójnie zapisana, po stronie dochodów i wydatków, kwota 435 340 000 000 zł, potwierdzająca niby brak deficytu. Prawda jest jednak taka jak w tytule, czego dowodem są choćby dwa zastosowane przez PiS chwyty.

Symbolem wydawania przez zasilaną państwowymi miliardami TVP pieniędzy na tzw. misję stał się Zenek Martyniuk.
Zobacz więcej

Symbolem wydawania przez zasilaną państwowymi miliardami TVP pieniędzy na tzw. misję stał się Zenek Martyniuk. Derek Majewski

Wstępem do budżetu stały się głosowania Sejmu nad przywróceniem pierwotnych wersji ustaw, na które śmiał podnieść rękę Senat. W ustawie o dodatkowej emeryturze i rencie strategiczne znaczenie miało przywrócenie art. 14, który jako źródło finansowania wskazał Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Wśród jego celów nie ma finansowania świadczenia przedwyborczego, wypłacanego w kwietniu, aby jak najwięcej beneficjentów zagłosowało 10 maja na Andrzeja Dudę. Wielomiliardowa darowizna dla elektoratu tak sfinansowana w ogóle nie obciąża księgowo budżetu 2020, ba, wymyka się nawet tzw. regule wydatkowej!

Drugim chwytem jest transfer nawet 1,95 mld zł (taki jest pułap) do monopartyjnych mediów narodowych. Większość pochłonie Telewizja Polska, tylko małą cząstkę tej gigantycznej kwoty otrzyma Polskie Radio. To również miliardy państwowe całkowicie omijające ustawę budżetową 2020. Powtarzając procedurę z minionego roku, minister finansów wyemituje zerokuponowe obligacje skarbowe o terminie wykupu zapewne w 2022 r. A zatem żywe pieniądze na realizację propagandowej tzw. misji trafią do TVP natychmiast, natomiast odkupem obligacji zajmiemy się kiedyś tam. W przetargach będą mogły brać udział instytucje finansowe spełniające ustawowe kryteria — w tym rzecz jasna zasobne banki państwowe. W ten sposób realne miliardy TVP wykonają kasowy pseudoobrót i zostaną w rodzinie…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane