Zerowy PIT dla przedsiębiorcy-seniora

Polski Ład skierowany do Senatu zapowiada nie tylko korzystne zmiany w preferencjach dla podatników PIT.

Przeczytaj tekst, a dowiesz się:

  • jakie ulgi czekają przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność,
  • co posłowie zmienili w Polskim Ładzie dla podatników samotnie wychowujących dzieci.

Zerowy PIT dla przedsiębiorcy-seniora

opublikowano: 10-10-2021, 20:00

Polski Ład skierowany do Senatu zapowiada nie tylko korzystne zmiany w preferencjach dla podatników PIT.

Sejm zmienił zasady niektórych ulg w PIT przewidzianych w Polskim Ładzie. W uchwalonej wersji, która czeka na rozpatrzenie przez Senat, znalazła się np. zachęta do pozostawania na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Zachętą mają być objęte osoby pracujące na etatach, na zleceniach i tzw. samozatrudnieni rozliczający PIT według skali podatkowej, liniowo lub ryczałtem. Rezygnując z przejścia na emeryturę, nie będą płacili podatku od przychodu z pracy do kwoty 85 528 zł rocznie.

Oznacza to dodatkową ulgę dla seniorów rozliczających PIT na zasadach ogólnych. Dzięki podniesieniu do 30 tys. zł kwoty wolnej (przewidzianej dla każdego, kto korzysta z tej formy opodatkowania) zapłacą oni podatek, gdy ich zarobki przekroczą 115 528 zł.

– Obecnie jest 142 tys. takich osób – mówi Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą uzyskają także prawo do tzw. ulgi dla klasy średniej, czyli do obniżenia dochodu o kwoty obliczane według określonych wzorów. Pierwotnie przewidziano ją dla etatowców.

Mniej korzystne rozwiązanie czeka podatników samotnie wychowujących dzieci. Zostanie zniesione dotychczasowe preferencyjne rozliczenie PIT. Zastąpi je ulga w wysokości 1,5 tys. zł.

– Obecnie samotni rodzice rozliczając się wspólnie z dzieckiem dzielą dochody na pół. Dzięki temu tzw. kwota wolna po jej podniesieniu do 30 tys. zł wyniosłaby dla nich 60 tys. zł. Po zmianach w Polskim Ładzie rodzic skorzysta jedynie z indywidualnej kwoty wolnej i dodatkowych 1,5 tys. zł – ocenia Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.

Według jego obliczeń rodzic z 5 tys. zł dochodu miesięcznie, wychowujący jedno dziecko, straci na poprawkach pierwotnej wersji Polskiego Ładu ok. 3 tys. zł rocznie, mimo przyznania mu ulgi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA