Czytasz dzięki

Zerowy PIT na bakier z konstytucją

opublikowano: 11-07-2019, 22:00

Senaccy prawnicy kwestionują wykluczenie z kategorii objętej ulgą przychodów młodych podatników z umów o dzieło.

12 lipca senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zajmie się projektem ustawy, która od 1 sierpnia 2019 r. ma zwolnić z podatku dochodowego osoby do 26 roku życia. Pomysł rządu od początku budzi ogromne kontrowersje. Nie eliminuje ich niestety opinia senackiego biura legislacyjnego, którą otrzymali już członkowie komisji budżetu i finansów.

Pod stanowiskiem podpisał się Adam Niemczewski, wicedyrektor biura. Na wstępie zastrzegł, że przeanalizował zgodność ustawy (uchwalonej przez Sejm 4 lipca) z konstytucją oraz wytycznymi i interpretacjami zawartymi w wyrokach Trybunału Konstytucyjnego.

Skupił się na ocenie, czy wykluczenie ze zwolnienia przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez młodych podatników oraz zawieranych przez nich umów o dzieło jest zgodne z zasadą równości wobec prawa (art. 32 ust. 1 Konstytucji).

„Ustawa wprowadza zwolnienie przychodów ze względuna kryterium wieku — ukończenie 26 roku życia. Następnie zawęża tę kategorię podatników do osób otrzymujących przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, pozostawiając poza zwolnieniem przychody osób młodych z tytułu działalności gospodarczej oraz umów o dzieło. Czy wprowadzone zróżnicowanie można uznać za dopuszczalne?” — zastanawia się Adam Niemczewski.

Wynik rozważań ekspertów biura legislacyjnego nie jest jednoznaczny. O ile pominięcie młodych prowadzących własne biznesy „wydaje się” zgodne z zasadami konstytucji, o tyle wykluczenie z ulgowej kategorii przychodów z umów o dzieło — nie. Adam Niemczewski, powołując się na prawo cywilne, stwierdza, że zarówno umowa o dzieło, jak i umowa o świadczenie usług (umowa-zlecenie) mogą „dotyczyć takich samych stanów faktycznych, a zróżnicowanie będzie dotyczyło jedynie rezultatu”. Ponadto „nie przedstawiono żadnego argumentu uzasadniającego różnicowanie podatników”, czego wymaga konstytucja. Ekspert ostrzega również, że zróżnicowanie stworzy pole do nadużyć — może skutkować „takim kształtowaniem stosunku prawnego, żeby podlegał zwolnieniom”. Niedawno przed tym, że projekt „zerowy PIT dla młodych” złamie kilka artykułów, przestrzegało Biuro Analiz Sejmowych. Nie przeszkodziło to Sejmowi niemal jednogłośnie uchwalić ustawy.

85,5 tys. zł Taki jest próg rocznych dochodów młodych podatników, które mają być objęte zerowym PIT.

2 mln Tyle osób ma objąćulga…

2,5 mld zł …a taki ma być roczny koszt dla budżetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane