Zeskanuj pałac lub miejsce zbrodni

opublikowano: 21-07-2015, 22:00

Trójwymiarowe modele obiektów zrewolucjonizują ubezpieczenia, branżę modową i pracę policji

Zeskanować w 3D da się niemal wszystko: miejsce katastrofy lotniczej, zabytkową kamienicę, kopalnię soli, most. To technologia, która może nieodwracalnie zmienić wiele branż. Nic dziwnego, że w 2020 r. światowy rynek takich usług ma osiągnąć wartość aż 4,9 miliarda dolarów (według szacunków Allied Market Research).

WSZYSTKO INACZEJ:
WSZYSTKO INACZEJ:
Skanowanie 3D wprowadziło nowy sposób myślenia o zarządzaniu dziedzictwem historycznym czy prowadzeniu policyjnych śledztw. Nie ma chyba dziedziny, której ta technologia nie byłaby w stanie usprawnić — mówi Kajetan Terlecki z firmy Geopryzmat.
Marek Wiśniewski

— Skanery 3D mają zastosowanie w architekturze, inżynierii, budownictwie, geodezji, archeologii, a nawet podczas dokumentowania wypadków czy zbierania danych z pogorzelisk. Są niezwykle dokładne, a krótki czas pomiaru w połączeniu z jakością wyników znacznie redukuje koszty — zachwala Kajetan Terlecki z firmy Geopryzmat.

Moc zastosowań

Duże nadzieje wiąże z tą technologią sektor ubezpieczeń majątkowych, który zwłaszcza w ostatnich latach nie żałuje pieniędzy na usprawnienia cyfrowe.

— Od początku działalności nasze towarzystwo stawia na rozwiązania, która mogą poprawić jakość likwidacji szkód i obsługę klienta. A trójwymiarowe skanowanie jest innowacją, która może się do tego przysłużyć — mówi Iain Kennedy, dyrektor ds. likwidacji szkód w Link4.

Dzięki programom do tworzenia modeli 3D możemy też być spokojniejsi o pomniki naszej historii. Technologia zdaje egzamin przy inwentaryzacji bogatych fasad budynków i wnętrz wiekowych kamienic, warowni czy świątyń.

— Skan najcenniejszych zabytków pozwala na zachowanie informacji o nich po wsze czasy, by np. w razie pożaru lub zalania z łatwością można było odtworzyć najmniejszy detal. Tak „zabezpieczono” m.in. pałac w Wilanowie, zamki w Gniewie i Toruniu, kościół świętej Anny w Warszawie — wymienia Kajetan Terlecki. Dodaje, że trójwymiarowe skanowanie może pełnić funkcje prewencyjne, bo pozwala np. kontrolować pojawianie się deformacji w tunelach metra czy ubytków i wybrzuszeń w tamach. Niespotykane dotąd możliwości skanowanie laserowe daje przyrodnikom. Dowodem jest koordynowane przez Laboratorium Geomatyki i Instytut Zarządzania Zasobami Leśnymi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedsięwzięcie badawcze o nazwie „Bartek 3D”. Jego celem jest monitorowanie w trójwymiarze najstarszego drzewa w Polsce.

Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
×
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Górnictwo to kolejna dziedzina, która wkrótce nie będzie mogła się obyć bez skanerów 3D. Z ich pomocą dokonano pomiarów wyrobisk w kopalniach soli Kłodawa i Wieliczka — wskazuje Kajetan Terlecki. Laserowe skanery służą też do zdjęcia miary z klienta. Dane te trafiają do krawców w Chinach, Indiach czy Bangladeszu, gdzie koszty pracy są znacznie niższe niż w Europie i USA. Efekt — oferujące taką usługę firmy za ubrania szyte na miarę żądają 1,5 tys. zł, czyli kilka razy mniej niż renomowane zakłady krawieckie w Warszawie, Berlinie albo Paryżu.

Droga zabawka

Nowinka 3D ułatwia również pracę policji. Na razie ww USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech. Tamtejsi stróże prawa z pomocą laserowych skanerów dokumentują miejsca zbrodni i wypadków drogowych.

— Dzięki tym urządzeniom badania można przeprowadzić szybko, dokładnie i z poszanowaniem zasad zabezpieczania miejsca wypadku drogowego. Jedną z głównych korzyści jest zmniejszenie kosztów wynikających z zamknięcia dróg i zakłócenia ruchu — wyjaśnia Darren Faulds, kierownik Wydziału Ruchu Drogowego w Scottish Police College.

Czy taki sprzęt jest na wyposażeniu polskich funkcjonariuszy? Jeszcze nie, nad czym ubolewa inspektor Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Na razie jego koledzy muszą się zadowolić prostszymi rozwiązaniami znanymi z geodezji, choćby dalmierzami laserowymi do określania odległości i wyznaczania kątów. Skąd zapóźnienie technologiczne naszej policji? Oczywiście chodzi o pieniądze. Skanery 3D nie są tanie. Ich cena wynosi — zależnie od technologicznego zaawansowania — od 4 tys. do nawet 800 tys. złotych. Biorąc jednak pod uwagę korzyści, jakie daje ta technologia, czy nie warto się porwać na taki wydatek?

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane