Zetkama kupiła zakład Toory

MAG
29-05-2009, 00:00

Upadające spółki z branży motoryzacyjnej przejmują konkurenci. Robią świetny biznes i jeszcze dostają pomoc publiczną.

Upadające spółki z branży motoryzacyjnej przejmują konkurenci. Robią świetny biznes i jeszcze dostają pomoc publiczną.

MCS, spółka zależna Zetkamy, weszła do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Był to warunek umowy z syndykiem masy upadłości Toora Poland w Żorach. Zetkama zrobiła znakomity interes i za około 10 mln zł kupiła zakład, który produkuje części aluminiowe do silników wysokoprężnych dla firmy Fiat Powertrain w Bielsku-Białej, a w czasach świetności miał 100 mln zł rocznych obrotów i zatrudniał 200 osób. Dziś produkcja spadła o dwie trzecie, a zatrudnienie o połowę.

Więcej inwestycji

— Spółka MCS zobowiązała się także do inwestycji wartości 5 mln zł i zatrudnienia 120 pracowników do 2016 r. — mówi Piotr Wojaczek, prezes KSSE.

Koszty kwalifikowane MCS, które zostaną objęte pomocą publiczną (czyli zwolnieniami podatkowymi), wynoszą 7-8 mln zł.

— Teren jest rozwojowy i wygląda na to, że Zetkama chce osiągnąć efekt synergii. Niewykluczone, że firma nie tylko będzie produkować na bazie istniejącej technologii, ale także wprowadzi nowe elementy — uważa Piotr Wojaczek.

Jedzie nowe

Przejęcie majątku spółki z branży motoryzacyjnej i wejście do strefy ekonomicznej to nowa tendencja w Polsce.

— Spodziewam się dwóch kolejnych takich transakcji w katowickiej strefie. Tym razem chodzi o większe firmy zatrudniające ponad 500 osób — przyznaje szef KSSE.

Jego zdaniem, przejmującymi w tego typu transakcjach będą firmy powiązane z GM, Fiatem lub ewentualnym inwestorem w Oplu. To oczywiście pozytywna wiadomość dla pracowników firm, które bankrutują. Ale jest też druga strona medalu. Zagraniczne koncerny z fabrykami rozrzuconymi po całym kontynencie informują o upadłości w momencie, gdy ich zakłady mają już spore zadłużenie wobec kontrahentów. Przez kilka miesięcy trwania tego procederu nie ma żadnych symptomów, że fabryka za chwilę upadnie. I nawet happy end w postaci nowego inwestora nie zawsze uratuje poddostawców, którym nie zapłacono na czas.

14 IX 2007 "PB" jako pierwszy informuje, że Toora Poland znalazła się na krawędzi bankructwa.

16 XI 2007 Sąd ogłasza upadłość likwidacyjną. Kurs spada o 36 proc.

23 XI 2007 Toora przesyła do sądu zażalenie na jego decyzję.

21 XII 2007 Sąd odrzuca zażalenie. Kurs spada jeszcze niżej.

30 I 2008 Syndyk Toory decyduje o zwolnieniu 260 pracowników.

4 IV 2009 Syndyk informuje, że chce sprzedać Toorę Poland w całości. Cena wywoławcza to 231 mln zł.

27 III 2009 Zetkama zawiera z syndykiem przedwstępną umowę kupna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zetkama kupiła zakład Toory