ZEW: optymizm ekspertów co do spadku inflacji mniejszy niż EBC

opublikowano: 19-08-2022, 14:25
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Eksperci rynku finansowego, ankietowani przez instytut ZEW, oczekują, że za dwa lata inflacja w strefie euro będzie bardziej niż dotychczas oczekiwali przekraczać cel Europejskiego Banku Centralnego, informuje Bloomberg.

Sondaż przeprowadzony w sierpniu przez instytut z Mannheim ujawnił dużo mniejszy optymizm ekspertów rynku finansowego dotyczący dynamiki cen niż wykazany w projekcjach EBC, według których inflacja w strefie euro spadnie do trochę powyżej 2 proc. do 2024 roku.

Eksperci oczekują średniej inflacji 7,5 proc. w tym roku, a następnie jej spadku do 4,5 proc. w przyszłym i 3 proc. w 2024 roku. W maju prognozowali trochę ponad 6 proc. inflacji w 2022 roku, ponad 3,5 proc. w 2023 roku i ok. 2,5 proc. w 2024 roku. ZEW poinformował, że większość ekspertów wskazywała na ceny energii i surowców jako powód podwyższenia prognoz inflacji, ale aż 43 proc. wskazywało jako przyczynę zbyt ekspansywną politykę EBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane