Zgarnij dotacje na B+R i innowacje

opublikowano: 12-01-2015, 00:00

Finansowanie: Przedsiębiorcy planujący badania i technologiczne innowacje mają w tym roku dziesięć szans na zdobycie grantów z NCBR

Niektóre programy skierowane są tylko do wybranych branż, w innych o wsparcie mogą ubiegać się wszyscy przedsiębiorcy. Poznaliśmy harmonogram konkursów, które Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przygotowało na ten rok. Przedsiębiorcy mający chrapkę na dotacje wspierające B+R mają z czego wybierać.

Większość programów jest znana z poprzednich lat, ale nie brakuje też nowości. Wspólnym mianownikiem konkursów jest nacisk na nowoczesne technologie prowadzące do komercjalizacji. Priorytetem w programach NCBR jest też współpraca między przedsiębiorcami i naukowcami.

Na branżowe badania

Pierwsza grupa to konkursy branżowe, w których można zdobyć dofinansowanie na badania stosowane. W kwietniu ma wystartować kolejna odsłona instrumentu Strategmed wspierającego grantami projekty z sektora medycznego.

Przedsięwzięcia mogą dotyczyć czterech obszarów: kardiologii i kardiochirurgii, onkologii, neurologii oraz medycyny regeneracyjnej. Pieniądze czekają na konsorcja, w skład których wchodzi co najmniej jedna jednostka naukowa i jeden przedsiębiorca. W majowym naborze NCBR przyznał dotacje 16 projektom, a w grudniu — 12.

Instytucja ma do rozdzielenia jeszcze 290 mln zł. Na maj planowany jest konkurs z programu Biostrateg. To fundusze na pięć obszarów:bezpieczeństwo żywności, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu, ochronę bioróżnorodności oraz leśnictwo i przemysł drzewny. O dofinansowanie mogą ubiegać się konsorcja naukowo-przemysłowe złożone z co najmniej trzech podmiotów. Minimalna wartość dotacji to 10 mln zł. We wrześniu wystartuje nabór z instrumentu Blue Gas — Polski Gaz Łupkowy.

Granty będą przeznaczone na przedsięwzięcia B+R, które obejmują również przetestowanie opracowanego rozwiązania w skali pilotażowej. Adresatami naborów są konsorcja naukowe z udziałem przedsiębiorcy. Firmy mogą liczyć na dofinansowanie do 80 proc. kosztów kwalifikowanych na badania przemysłowe i do 60 proc. wydatków na prace rozwojowe.

Ku komercjalizacji

CuBR finansuje projekty dotyczące opracowania i wdrożenia innowacyjnych technologii w branży metali nieżelaznych. O dofinansowanie mogą ubiegać się konsorcja — zarówno jednostek naukowych z udziałem firm, jak i samych naukowców. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu to 3 mln zł. Tegoroczny nabór ruszy w maju. Również na wiosnę planowany jest konkurs z Go_Global.pl — programu, który wesprze finansowym zastrzykiem start polskich produktów i usług na światowych rynkach.

Dotacje dostają działania realizowane przez innowacyjne firmy MSP z sektorów wysokiej i średniowysokiej technologii. Pomoc polega na wypracowaniu strategii wejścia za granicę i przygotowaniu innowacji pod kątem wymagań globalnego rynku. Maksymalne dofinansowanie to 200 tys. zł.

W tym roku kontynuowane będą programy sektorowe Innolot i Innomed. Pierwszy wspiera nowatorskie rozwiązania dotyczące branży lotniczej — jego budżet do 2018 r. to 500 mln zł — natomiast drugi da 300 mln zł na innowacje w sektorze medycznym. Kolejną odsłonę będzie miał też Demonstrator — program, w którym można sięgnąć po dotacje na projekty demonstracyjne i instalacje prezentujące efekty badań. W ramach Demonstratora wsparcie z NCBR uzyskało do tej pory 45 projektów — dostały one łącznie 423 mln zł.

Po raz pierwszy

Nowością dla przedsiębiorców będzie pomoc z działania 1.1 (tzw. „szybka ścieżka”) w ramach programu Innowacyjny Rozwój. To pieniądze na projekty obejmujące badania przemysłowe lub prac rozwojowe nad innowacyjnymi rozwiązaniami w firmach. Cała procedura — od złożenia wniosków przez firmy do ogłoszenia wyników konkursu — ma zająć w nim 60 dni. W pilotażu to się udało — jak będzie w regularnych naborach? Przekonamy się już wiosną. Konkursy dla przedsiębiorców MSP rozpoczną się w kwietniu, więksi gracze będą mogli składać wnioski pod koniec roku.

Ciekawym przedsięwzięciem będzie E-Pionier — pilotażowy projekt, który ma pobudzić programistów do tworzenia innowacyjnych rozwiązań cyfrowych mających zastosowanie w administracji i gospodarce. Adresatami programu będą zespoły interdyscyplinarne z udziałem programistów (będą mogli ubiegać się o wsparcie jako osoby fizyczne). Budżet E-Pioniera to ok. 100 mln zł, a nabór wystartuje już w kwietniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu