Zgłoś wybór fiskusowi

Piotr Baranowski
07-04-2004, 00:00

Jest już rozporządzenie istotne dla prowadzących sprzedaż wysyłkową.

Minister Finansów w rozporządzeniu z 5 kwietnia (DzU nr 55 poz. 538) określił wzór zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze lub rezygnacji z wyboru miejsca opodatkowania w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Wzór zawiadomienia VAT-21 dotyczy:

- wyboru miejsca opodatkowania na terytorium państwa UE przeznaczenia, o którym mowa w art. 23 ust. 5 nowej ustawy o podatku od towarów i usług

- rezygnacji z wyboru miejsca opodatkowania na terytorium jednego lub więcej państw UE przeznaczenia, o której mowa w art. 23 ust. 9 ustawy

dla wysyłanych (transportowanych) towarów przy sprzedaży wysyłkowej z kraju, o której mowa w art. 23 ust. 2 ustawy.

Możliwość wyboru miejsca opodatkowania przysługuje podatnikom, którzy dokonują dostawy towarów w ramach sprzedaży wysyłkowej z Polski do kraju UE. Zgłoszenie mogą składać podatnicy dokonujący sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, gdy wartość wysyłanych (transportowanych) towarów nie przekracza limitu ustalonego przez państwo członkowskie. Zawiadomienie należy złożyć na 30 dni przed pierwszą dostawą, następującą po wyborze tej opcji. Jeśli podatnik złoży zgłoszenie do 30 kwietnia 2004 r., musi to nastąpić na 7 dni przed taką dostawą.

Praktycy o vat

Kaucja to złe rozwiązanie

Spełnienie warunku złożenia 250 tys. zł kaucji gwarancyjnej w przypadku dostaw unijnych praktycznie jest niewykonalne dla małych i średnich firm. Kogo będzie na to stać? Jeśli będzie miał także sprzedaż krajową — nadwyżki VAT wynikające z dostaw eksportowych sobie skompensuje. Inaczej na pewno nie będzie konkurencyjny wobec eksportera, któremu będzie przysługiwał 60-dniowy zwrot VAT.

Związek przekazując uwagi do projektu ustawy proponował rezygnację z kaucji albo zróżnicowanie kwoty od deklarowanej wartości transakcji w pierwszym roku działalności.

Jerzy Bartnik prezes Związku Rzemiosła Polskiego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Baranowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zgłoś wybór fiskusowi