Zgromadzenie z niespodzianką

opublikowano: 03-11-2014, 00:00

Zaledwie 0,84 proc. głosów zabrakło, aby zarządowi Aliora udało się zamknąć transakcję przejęcia Meritum Banku. Będzie powtórka.

Piątek przyniósł Aliorowi dwie informacje: dobrą i złą. Zacznijmy od pierwszej — Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się, żeby bank zaliczył do kapitałów 321 mln zł z emisji obligacji przeprowadzonej 24 września. Podwyższenie funduszy to ważna i dobra wiadomość w kontekście planowanego przez Aliora przejęcia Meritum Banku. Do zamknięcia transakcji potrzebna jest już zatem tylko zgoda inwestorów.

Na piątek bank zwołał nadzwyczajne walne z jednym punktem przewidującym zatwierdzenie emisji 2,5 mln akcji, które mają trafić do akcjonariuszy Meritum: Innova Capital, funduszu WCP i EBOiR. Wydawało się, że głosowanie to tylko formalność, tymczasem po zliczeniu głosów okazało się, że zabrakło 0,84 proc. do przegłosowania stosownej ustawy. „Za” było 79,16 proc. głosów, podczas gdy do zatwierdzenia emisji potrzeba było 80 proc. głosów.

— Przyznaję, że byłem zaskoczony decyzją akcjonariuszy, ponieważ wydaje mi się, że Alior wynegocjował nie najgorszą transakcję. Sądzę jednak, że mamy do czynienia z sytuacją przejściową i kolejne walne zakończy się przegłosowaniem emisji.

Być może lock up dla akcjonariuszy otrzymujących akcje przekonałby inwestorów, którzy wstrzymali się od głosu, aby następnym razem zagłosować „za” — mówi Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego. Na razie nie wiadomo, kiedy będą mieli taką okazję. — Plan jest taki, by jak najszybciej zwołać kolejne walne — powiedział w piątek PAP Wojciech Sobieraj, prezes banku. Tydzień temu Alior podał szczegóły transakcji z akcjonariuszami Meritum Banku. Za 97,7 proc. akcji zapłaci 352 mln zł, w tym 172 mln zł w akcjach i 180 mln w gotówce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane