Zgubne skutki kupowania wódki

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 23-11-2006, 00:00

Menedżerowie CEDC powierzyli pieniądze WGI. Ten zaś, poprzez pośrednika, około 50 proc. aktywów ulokował w CEDC. Błąd w sztuce.

 

Wierzyciele upadłego WGI Dom Maklerski i należącego do niego WGI Consulting twierdzą, że stracili setki milionów złotych. Sprawę badają polskie i amerykańskie służby specjalne. Wiele wątków, zwłaszcza tych, które dotyczą inwestycji w Stanach Zjednoczonych, wciąż jest trudnych do wyjaśnienia. Nieco światła rzucają pisma syndyka, które znalazły się w aktach sprawy upadłościowej WGI Consulting.

Wątpliwości syndyka

WGI Consulting inwestował pieniądze klientów grupy za pośrednictwem amerykańskiej firmy Wachovia Securities. Biegły sądowy, który wyceniał aktywa polskiej firmy — wyłączając co prawda rachunek w Wachovii, ponieważ jest zablokowany przez amerykański sąd — stwierdził, że to właśnie amerykańskie inwestycje krótkoterminowe są wśród aktywów WGI Consulting najcenniejsze. Faktem jest jednak, że przyniosły wiele strat, a zasady lokowania środków są zaskakujące.

Oto garść faktów. W piśmie syndyka WGI Consulting, datowanego na 12 października, można przeczytać, że według oświadczenia zarządu spółki, na koniec marca środki WGI Consulting w Wachovii sięgają 32,9 mln USD. Syndyk informuje, że próbuje skontaktować się z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, by precyzyjnie oszacować zaangażowanie WGI Consulting w Wachovia Securities. Później otrzymuje nieformalną informację, że w czerwcu, kiedy sąd Southern District New York zablokował rachunek w Wachovii, jego stan wynosił około 17 mln USD. Gdzie podziało się więc 15 mln USD? W innym piśmie syndyk powiadamia, że bada, czy utrata tych pieniędzy to skutek niewłaściwego zarządzania portfelem, czy też może celowe działanie zarządu WGI Consulting. Stwierdza jedynie, iż nie ulega wątpliwości, że zarząd WGI Consulting od marca do maja, czyli tuż przed zablokowaniem rachunku, miał możliwość zarządzania i dysponowania powierzonymi Wachovii aktywami. Dlaczego więc przedstawiciele WGI mówili jedynie o stanie na marzec? Przedstawiciele WGI, ze względu na prowadzone śledztwo, nie chcą się wypowiadać.

Syndyk stwierdził ponadto, że rachunek w Wachovii został uszczuplony nie tylko o 15 mln USD. Po zablokowaniu rachunku amerykański sąd zgodził się bowiem na skompensowanie roszczenia Wachovii wobec WGI Consulting, wskutek czego amerykańska firma pobrała z rachunku około 10 mln USD. I tak w Wachovii pozostało jedynie 7,9 mln USD.

Zabójcza koncentracja

Uszczpulenie rachunku nie jest jedyną ciekawą sprawą. Syndyk otrzymał bowiem także informację, że za pośrednictwem Wachovii co najmniej od stycznia tego roku aktywa WGI Consulting były inwestowane w papiery Central European Distribution Corporation (CEDC).

„Papiery wartościowe należące do tego holdingu stanowiły zwykle co najmniej 50 proc. wartości portfela aktywów WGI Consulting. Z uwagi na spadek w przeciągu kilku miesięcy wartości wyżej wymienionych papierów WGI Consulting straciło na nich ponad 5 mln USD” — informuje syndyk.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W ostatnich miesiącach cena akcji CEDC już rosła. Dziwi jednak nie to, że WGI Consulting stracił na akcjach, lecz to, że aż połowa pieniędzy była inwestowana w jeden podmiot.

— Z punktu widzenia dywersyfikacji portfela tak duże zaangażowanie w papiery wartościowe jednego podmiotu może budzić zdziwienie, ale ocena tego raczej nie należy do mnie, lecz do ekonomistów. Pojawia się wiele dziwnych wątków, przypuszczeń, pogłosek. Chciałbym, aby sprawa była zbadana, ale nie mam wystarczających przesłanek, by zwrócić się z wnioskiem do prokuratury — podkreśla Lechosław Kochański, syndyk WGI Consulting.

Ciekawą informacją może być także to, że wśród klientów — a obecnie wierzycieli — grupy WGI są menedżerowie grupy CEDC. Czy wiedzieli, że aktywa WGI Consulting — za pośrednictwem Wachovii — są inwestowane w ich spółkę?

— Nie chcę wypowiadać się na ten temat. Zrezygnowałem z uczestnictwa w radzie wierzycieli WGI Consulting i więcej nie chcę o tym mówić. Nie wiedziałem o inwestycjach Wachovii w CEDC — podkreśla Wojciech Strzałkowski, właściciel białostockiej hurtowni MTC (która jako pierwsza przyłączyła się do CEDC) i jeden z wierzycieli grupy WGI.

Na odpowiedzi od innych wierzycieli — menedżerów CEDC — czekamy.

— Nie mam żadnej wiedzy na temat inwestycji WGI Consulting i Wachovii. W szczególności ani WGI Consulting, ani Wachovia nigdy nie informowały mnie ani CEDC o inwestycjach w akcje CEDC. Nigdy też nie ujawnili się na rynku jako akcjonariusz CEDC. CEDC działa na rynku alkoholowym i nie jest właściwym podmiotem do komentowania decyzji inwestycyjnych instytucji finansowych — podkreśla William Carey, prezes CEDC.

Tajemnica zawodowa

Czy sprawę amerykańskich inwestycji WGI Consulting i Wachovii (także w CEDC) badała Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (obecnie Komisja Nadzoru Finansowego), która wystąpiła z powództwem cywilnym przeciwko WGI?

— Współpracowaliśmy z naszymi zagranicznymi odpowiednikami (m.in. z amerykańską SEC) i sprawdzaliśmy, co się dzieje z pieniędzmi WGI Consulting, który był emitentem obligacji nabywanych do portfeli klientów WGI DM. Jeśli chodzi o sam mechanizm nabywania obligacji, to w sierpniu 2005 r. — w ramach zaleceń pokontrolnych — zwracaliśmy się do WGI DM o ograniczenie ryzyka inwestycyjnego ponoszonego przez klientów tej firmy. Komisja zwracała uwagę na zbyt dużą koncentrację aktywów klientów w obligacjach WGI Consulting i zalecała większe rozproszenie ryzyka. Naszym zdaniem, było to zbyt niebezpieczne, chociaż prawnie dopuszczalne i akceptowane przez klientów WGI DM, bo emitentem obligacji był podmiot z tej samej grupy, z minimalnymi kapitałami. Nasze zalecenie nie zostało zrealizowane przez WGI DM. Informacji o inwestycjach WGI Consulting/Wachovii nie mogę natomiast potwierdzić. Tajemnica zawodowa — informuje Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane