Zielone gwarancje po raz pierwszy

Barbara Warpechowska
opublikowano: 01-10-2015, 22:00

Siemens, jako pierwsza firma w Polsce, kupił zielone gwarancje w ramach Programu PSEW — Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii.

Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii jest inicjatywą Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Zasada działania jest prosta. Producent zielonej energii, który ma gwarancję pochodzenia wystawioną przez Urząd Regulacji Energetyki (URE), może ją sprzedać za pośrednictwem Axpo Zielonej Platformy. Nabywca może ją wykorzystać w ramach wykazania swoich działań z zakresu zrównoważonego rozwoju i budowania proekologicznej marki. Wytwórcą energii z OZE, który sprzedał Siemensowi gwarancje, jest Polenergia.

Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii pozwala firmom potwierdzić, że zużywają zieloną energię wyprodukowaną w Polsce. Nie jest to zwykła sprzedaż i kupno gwarancji pochodzenia, ale sposób na promowanie ochrony środowiska.
Zobacz więcej

PROMOCJA FIRMY I ZIELONEJ ENERGII:

Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii pozwala firmom potwierdzić, że zużywają zieloną energię wyprodukowaną w Polsce. Nie jest to zwykła sprzedaż i kupno gwarancji pochodzenia, ale sposób na promowanie ochrony środowiska. Bloomberg

Logo gwarancji

Axpo Zielona Platforma oferuje możliwość kupienia gwarancji z wybranego przez siebie źródła oraz województwa Polski. Przedsiębiorcy, miasta czy gminy mogą więc wspierać wytwórców OZE ze swojego regionu. Program ruszył w drugiej połowie czerwca. Na Zielonej Platformie zarejestrowano blisko 300 GWh energii odnawialnej z pięciu województw. Niedługo ma dołączyć kolejne 300 GWh.

— Program Polskie Gwarancje Pochodzenia Energii jest skierowany do wszystkich chcących potwierdzić, że zużywają zieloną energię wyprodukowaną w Polsce. Stworzyliśmy go w celu nadania polskiemu sektorowi OZE rozpoznawalnego i innowacyjnego wizerunku. To nie tylko zwykła sprzedaż i kupno gwarancji pochodzenia. Za logo polskich gwarancji pochodzenia kryje się inicjatywa promowania ochrony środowiska i tego, w jaki sposób sektor odnawialnych źródeł energii wpływa na nasze społeczeństwo — opisuje Grzegorz Skarżyński, wiceprezes PSEW.

Potencjał gwarancji pochodzenia energii pokazuje przykład europejskich krajów, w których ten system funkcjonuje od kilkunastu lat. Według międzynarodowej organizacji AIB zrzeszającej podmioty wystawiające gwarancje pochodzenia w Europie, tylko w 2014 r. wystawiono gwarancje na ponad 350 TWh energii.

Ważny wizerunek

— Siemens jest zaangażowany w rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Dlatego zakup gwarancji jest dla nas wyrazem takiego wsparcia. Energia pochodząca z farm wiatrowych będzie zasilać nasze biura regionalne w Polsce. Jesteśmy firmą, dla której działania biznesowe i obecność na rynku wiąże się z jednoczesnym zaangażowaniem w politykę proekologiczną. Dlatego też planujemy dalsze zakupy gwarancji — podkreśla Anna Grosiak, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Siemensie.

— Program daje możliwości zysku wytwórcy, ale również poprzez działania promujące energetykę odnawialną i działania edukacyjne wpływa na wizerunek branży OZE oraz jej rozwój. Cieszymy się, że jesteśmy pionierami i jako jeden z czołowych wytwórców energii odnawialnej w Polsce zostaliśmy pierwszym uczestnikiem transakcji — mówi Michał Kozłowski, wiceprezes Polenergii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu