Zielone hipoteki już na pomarańczowym

opublikowano: 19-03-2018, 22:00

Unijny pomysł premiowania za efektywność energetyczną domów zbliża się do fazy pilotażu.

Od czerwca 2018 r. banki będą mogły oferować nowe kredyty hipoteczne z preferencyjnymi stopami procentowymi lub dodatkowym finansowaniem zakupu albo budowy efektywnego energetycznie domu bądź jego modernizacji. Warsztaty poświęcone wdrożeniu w Polsce EeMAP — finansowanego przez Unię Europejską projektu „efektywnej energetycznie hipoteki” — odbyły się 7 marca w Warszawie.

Praktyka zweryfikuje założenia zielonych hipotek. Ważne, żeby banki zainteresowały się tym projektem i sprawdziły jego wykonalność na swoich produktach — uważa Alicja Kuczera, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).Ekologicznego (PLGBC).
Zobacz więcej

PILOTAŻ

Praktyka zweryfikuje założenia zielonych hipotek. Ważne, żeby banki zainteresowały się tym projektem i sprawdziły jego wykonalność na swoich produktach — uważa Alicja Kuczera, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).Ekologicznego (PLGBC). Fot. ARC

Eksperci z dziedzin bankowości i efektywności energetycznej, przedstawiciele deweloperów i rzeczoznawców oraz strony rządowej ocenili nasze dostosowanie do projektu na pomarańczowo (warsztaty miały formę ćwiczenia „świateł drogowych”). Oznacza to, że ogólne i elastyczne założenia europejskiego projektu trzeba trochę dostosować do polskich realiów. W projekcie europejskim przewidziano np. opcjonalnie weryfikację pomiaru, czy budynek spełnia kryteria efektywności energetycznej.

Uczestnicy warsztatu zarekomendowali, by w Polsce weryfikacja była koniecznością. — Zdarza się, że świadectwa charakterystyki energetycznej wykonywane są nierzetelnie przez audytorów, którzy robią to z domu, siedząc przy komputerze, nie odwiedzając budynku — tłumaczy Alicja Kuczera, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), organizatora warsztatów i polskiego partnera projektu EeMAP.

W czerwcu 2018 r. rekomendacje z 10 krajów, w których odbyły się podobne warsztaty, posłużą uruchomieniu rocznego pilotażu, w którym wezmą udział zainteresowane banki. Będą tworzyły produkty spełniające kryteria, ale dopasowane do realiów w poszczególnych europejskich krajach.

— Pilotaż zweryfikuje wszystkie założenia. Ważne, żeby banki zainteresowały się tym projektem i sprawdziły jego wykonalność. Chyba jest to możliwe, bo już jeden z polskich banków zamieszcza reklamy ekokredytu hipotecznego z zeroprocentową prowizją. Co prawda w regulaminie tego produktu nie dostrzegłam wymagań dotyczących efektywności energetycznej, ale już widać, że pojawiają się konkretne pomysły — uważa Alicja Kuczera.

Zgodnie z założeniami EeMAP, uczestnictwo banku w finansowaniu proekologicznych inwestycji mieszkalnych powinno pozwolić na uzyskanie dostępu do dodatkowych lub uzupełniających źródeł finansowania. Mają temu służyć zielone obligacje.

— Popularność i dostępność zielonych hipotek w Polsce zależeć będą nie tylko od świadomego wyboru kredytobiorcy, banku, czy nabywającego zielone obligacje, ale także od zachęt dla kredytobiorcy (np. dopłata lub obniżony koszt kredytu), kredytodawcy (np. preferencyjna waga ryzyka dla takich wierzytelności w wyliczaniu wymagań kapitałowych), a także dla nabywcy zielonych obligacji (np. preferencyjne wagi ryzyka, inwestowanie w ramach ekonomii społecznej, preferencje w transakcjach otwartego ryn ku z bankiem centralnym) ocenia Bolesław Meluch ze Związku Banków Polskich. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu