Zielone opłaca się przedsiębiorcom

KRZYSZTOF TELEGA wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska
opublikowano: 16-04-2012, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA PULSU FIRMY

Inwestowanie w ekologię, bycie „eko” już dawno przestało być modą, a stało się prężną gałęzią gospodarki. Dziś przedsiębiorca nawet specjalnie nie musi się starać o to, by jego przedsięwzięcia były przyjazne środowisku, ponieważ prawie każdy nowy projekt inwestycyjny można uznać za ekologiczny. Nowoczesne technologie, które obecnie są wdrażane w firmach, są wydajniejsze, bardziej energooszczędne, zmniejszają zużycie wody. I co najważniejsze — docelowo zmniejszają koszty ponoszone przez przedsiębiorcę, co realnie wpływa na efektywność prowadzonego biznesu.

Na ekologii można teraz zarabiać nie tylko pośrednio. W Polsce istnieje system zachęt, który pobudza inwestycje służące ochronie środowiska, a zarazem wpływa na powstawanie całych obszarów prężnie działającej gospodarki. Jednym z istotniejszych rozwiązań jest system tzw. kolorowych certyfikatów. Nałożony na sprzedawców energii ustawowy obowiązek kupowania określonej ilości energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych przyczynił się m.in. do rozwoju energetyki wiatrowej. W Polsce powstają dziś dziesiątki tego typu siłowni, rozwijają się firmy wyspecjalizowane w ich budowaniu oraz fabryki wytwarzające podzespoły do tego typu instalacji. Jednak istotne jest to, że do nasycenia się tej części rynku jest jeszcze bardzo daleko.

W branży budowlanej duże znaczenie ma Fundusz Termomodernizacji. Docieplanie budynków zgodne jest ze wszelkimi zasadami eko — nie chcemy przecież marnować wytwarzanej (wciąż w ogromnej większości w konwencjonalnych elektrowniach) energii. Na fali tego, jak najbardziej właściwego, trendu powstaje w Polsce kolejny, bardzo dynamiczny sektor. Tworzą go zakłady produkujące systemy ociepleń, materiały termoizolacyjne, energooszczędne systemy grzewcze. Rozwinął się rynek wykonawców i podwykonawców.

W planach są kolejne rozwiązania, które mogą przyczynić się do zielonego „boomu”, również w sektorze MSP. Mam tu na myśli przygotowywaną przez Ministerstwo Gospodarki ustawę o odnawialnych źródłach energii. Jest w niej mowa o stworzeniu efektywnego systemu zachęcającego do budowy niewielkich instalacji odnawialnych źródeł energii. Są to małe wiatraki, ogniwa fotowoltaiczne, niewielkie turbiny wodne czy kolektory słoneczne. W świetle rosnących cen energii wszystko wskazuje na to, że jest to obszar, w którym biznes ma bardzo dobre perspektywy rozwoju.

Nowe trendy wspiera zmiana postaw ekologicznych Polaków.

Powszechnie używamy energooszczędnych żarówek, segregujemy śmieci, kupujemy energooszczędny sprzęt AGD. To dopiero początek. Globalne korporacje, które wchodzą do Polski, również wnoszą proekologiczne zachowania, które na Zachodzie są bardziej rozwinięte.

Co to oznacza? Według naszych obliczeń nakłady inwestycyjne na ochronę środowiska w Polsce w ostatnich pięciu latach rosły średnio o 13 proc. rocznie. Bardzo wiele wskazuje, że trend ten się utrzyma. Widać to zresztą w zainteresowaniu przedsiębiorców kredytami na zielone inwestycje oferowanymi przez BOŚ Bank. Wartość udzielonych w 2011 r. kredytów proekologicznych w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła aż o 60 proc. Odnotowaliśmy m.in. istotne zainteresowanie inwestycjami w elektrownie wiatrowe.

Nie bez powodu rozwijamy więc ofertę kredytów proekologicznych.

Wchodzimy też w duże projekty, jak Inicjatywa Jessica, w ramach której obecni jesteśmy jako jedyny bank w Polsce w trzech województwach. Jestem przekonany, że szeroko pojęta ekologia będzie przynosić wszystkim coraz większe korzyści. Dochodzimy dziś do sytuacji, w której niezwykle trafne stają się słowa Henrego Forda: interes, który nic poza pieniędzmi nie przynosi, jest złym interesem.

Wejdź na www.bosbankdlafirm.pl i przekonaj się, jak twoja firma może zyskać na ekologii!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KRZYSZTOF TELEGA wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu