Zielony początek tygodnia w Europie

Światowe giełdy, w tym największe zachodnioeuropejskie udanie rozpoczęły nowy tydzień.

Nastroje poprawiło przyjęcie przez grecki parlament nowego programu oszczędnościowego, co jest z jednym z warunków udzieleniu temu krajowi kolejnej pomocy finansowej. Niedzielna decyzja, choć wywołująca ogromny sprzeciw społeczeństwa, oddala, choć nie wiadomo na jak długo, groźbę bankructwa Grecji i co by za tym szło, zachwianie struktur eurolandu.

Doniesienia z Hellady wpierw pomogły indeksom na dalekowschodnich parkietach, a następnie zachęciły do kupowania akcji inwestorów ze Starego Kontynentu. Największe parkiety w Europie, oprócz paryskiego, który pod koniec dnia zszedł w czerwone obszary, miały też wsparcie ze strony drożejących kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd. Za oceanem sesja też zresztą wystartowała w zielonych odcieniach.

Jednym z ważniejszych wydarzeń jakie opisywało poniedziałkową sesję, z punktu widzenia analizy technicznej, było zrealizowanie przez indeks Stoxx Europe 600 tzw. „złotego krzyża”. Po raz pierwszy od 3 września 2010 r. 50-dniowa średnia krocząca wzrosła ponad poziom 200-dniowej średniej, co sugeruje utrzymanie zwyżkowej tendencji w przyszłości.

Warto również wspomnieć o spadku rentowności włoskiego długu. Rzym sprzedał bony skarbowe o łącznej wartości 12 mld EUR przy dużym zainteresowaniu inwestorów. Wzrosła za to, ponownie wkraczając w dodatnią strefę rentowność półrocznych niemieckich bonów.

Drożały surowce co znalazło odzwierciedlenie w rosnących wycenach akcji spółek paliwowych i wydobywczych. Wzięciem cieszyły się m.in. papiery Rio Tinto Group i Anglo American.

Poniedziałek na długo zapamiętają akcjonariusze Cable & Wireless Worldwide. Kurs momentami zwyżkował o ponad 29 proc. To zasługa informacji, że komórkowy gigant Vodafone rozważa złożenie oferty przejęcia spółki. Jej wartość szacowana jest na co najmniej 700 mln funtów i to w gotówce.

Swoje notowania mocno wzmacniały też instytucje finansowe, w tym banki, które posiadają znaczącą ekspozycję na grecki dług (np. niemiecki Commerzbank).

Na finiszu sesji londyński FTSE rósł o 0,91 proc., frankfurcki DAX zyskiwał 0,68 proc. zaś paryski CAC 0,34 proc. Ten ostatni indeks jednak przez pewien czas przebywał w czwartek w czerwonych rejonach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Zielony początek tygodnia w Europie