Zielony poniedziałek w Europie

WST
01-03-2010, 18:28

Początek nowego tygodnia na  zachodnioeuropejskich giełdach wypadł udanie. Indeksy rosły od rana po fali spekulacji, że Grecja otrzyma wsparcie finansowe uzależnione od przedstawienia realnego planu redukcji katastrofalnego deficytu budżetowego. Aprecjację wskaźników wspierały również doniesienia z rynku surowcowego.

Po trzęsieniu ziemi w Chile wzrosły ceny miedzi, co z miejsca pozytywnie przełożyło się na wyceny największych koncernów górniczych.

Do zakupów akcji zachęcały też dane makro. Wskaźnik PMI w lutym, dla wszystkich głównych gospodarek strefy euro oraz Wielkiej Brytanii okazał się wyższy od prognoz, zaś stopa bezrobocia dla Eurolandu była w styczniu nieco niższa od zakładanej.

Do najwyższego poziomu od miesiąca wzrosły notowania akcji National Bank of Greece, Silnie zwyżkowała też wycena walorów EFG Eurobank Ergasias oraz Alpha Bank. W efekcie indeks ateńskiej giełdy znalazł się na najwyższym poziomie od 3 lutego.

Powodów do zadowolenia nie mieli z kolei udziałowcy Prudential, największego brytyjskiego ubezpieczyciela. Broker zapłaci za przejęcie należącego dotychczas do amerykańskiego AIG oddziału AIA Group 25 mld USD w gotówce i 10,5 mld w akcjach. By zdobyć środki gigant zapowiedział emisję akcji w ramach prawa poboru za 20 mld USD oraz sprzedaż obligacji o wartości 5 mld USD. Kurs w reakcji zniżkował momentami o ponad 13 proc.

Wzięciem cieszyły się udziały Vivendi, francuskiego lidera rynku medialnego. Mimo spadku rocznego zysku do 2,59 mld euro był on wyższy od zakładanego przez specjalistów. Wzrosły za to przychody do 27,13 mld euro. Popularne wśród handlujących były papiery Sanofi-Aventis i Tesco po tym jak swój stan posiadania w tych spółkach ujawnił należący do miliardera Warrena Buffetta fundusz Berkshire Hathaway.

Na finiszu indeks FTSE zyskiwał 0,96 proc. CAC40 rósł o 1,64 proc. zaś DAX zwyżkował o 2,06  proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Zielony poniedziałek w Europie