Zima szkodzi jednym, pomaga drugim

Magdalena Zajączkowska- -Ejsymont
opublikowano: 11-03-2010, 00:00

Luty rozpoczął się od znaczącej korekty, która w kilka dni sprowadziła indeksy do poziomów z początku listopada 2009 r. Spadki mogliśmy zaobserwować na wszystkich światowych rynkach akcji. Giełda w Polsce była jedną z zachowujących się słabiej, jednakże najgwałtowniejszą przeceną dotknięta została Turcja. Pogorszenie sentymentu na rynkach wschodzących można było również dostrzec, patrząc na zachowanie się kursów walut poszczególnych krajów.

Spadki zaczęły się od doniesień o bardzo złej sytuacji ekonomicznej Hiszpanii i Portugalii. W drugim tygodniu lutego czołowi politycy UE osiągnęli natomiast porozumienie w sprawie pomocy dla Grecji. Między innymi po tej informacji giełdy światowe rozpoczęły marsz w górę i obecnie powróciły do poziomów z początku lutego, giełda amerykańska jest zaś blisko swoich styczniowych szczytów.

Wśród polskich indeksów w lutym najlepiej zachowywał się indeks małych spółek, który wzrósł o blisko 5 proc., co przy ujemnej stopie zwrotu WIG20 i mWIG40 jest wynikiem bardzo dobrym. Pokazuje to, że prawdopodobnie znaczący udział w przecenie na giełdzie polskiej mieli inwestorzy zagraniczni, którzy, z uwagi na płynność, skupiają swoje inwestycje w Polsce na spółkach z indeksu WIG20. Warto zauważyć, że na początku lutego dwóch inwestorów, ujawnionych dotychczas w publikowanej przez GPW koncentracji pozycji na kontraktach terminowych na WIG20, znacząco zmniejszyło swoją pozycję. Istotne wydaje się również utrzymywanie się niemal przez cały luty ujemnej bazy na kontraktach terminowych.

Patrząc na poszczególne sektory, na tle całego rynku w ubiegłym miesiącu dobrze zachowywały się spółki z branży spożywczej. Ukraiński Kernel, który poinformował o nowej akwizycji, podniósł prognozy wyników na 2010 r. i pozytywnie zaskoczył rezultatami kwartalnymi. Znakomite wyniki pokazał również producent słodyczy Wawel, co przełożyło się na bardzo dobre zachowanie się kursu akcji spółki w lutym, a i pierwsze dni marca pokazują, że zainteresowanie nią rośnie. Wysoką dynamikę odnotowały również spółki z branży mediowej, m.in. TVN, który pozytywnie zaskoczył rynek wynikami. Sezon publikacji raportów spółek zakończy się w marcu. Wtedy będzie można ocenić rezultaty ich zmagania się z trudnymi warunkami, jakie występowały w 2009 roku.

Tymczasem dla wyników spółek za pierwszy kwartał istotne znaczenie może mieć mroźna zima. Średnie temperatury w styczniu i lutym były o 2-3 stopnie niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem. Poszczególne dni były natomiast jednymi z najmroźniejszych w tym stuleciu. Niskie temperatury mają ogromne znaczenie w niektórych sektorach gospodarki. W branży detalicznej ostra zima odcisnęła swoje piętno na poziomie sprzedaży. Okazało się, że konsumenci rezygnowali z zakupów i nie odwiedzali tak często jak rok temu galerii handlowych. Ze względu na wyraźne obniżenie ruchu można oczekiwać negatywnego wpływu również na wyniki firm zarządzających galeriami i uzyskujących przychody z tytułu najmu.

Skutki niekorzystnej pogody przekładają się także na działalność przedsiębiorstw budowlanych. Mimo postępu technologii i obniżania się dolnego limitu dopuszczalnej temperatury, przy której można wykonywać podstawowe prace budowlane, w warunkach pogodowych, jakie zanotowano w styczniu i lutym, działalność na większości budów jest bardzo ograniczona. Duże opady śniegu również utrudniały prace budowlane. Może się to położyć cieniem na wynikach spółek z tej branży w przyszłych okresach, gdyż narażają się one na wysokie kary za niewywiązywanie się z terminów realizacji. Największym ryzykiem obciążone są spółki wykonujące długoterminowe i skomplikowane budowy o priorytetowym znaczeniu, takie jak np. realizacja obiektów związanych z Euro 2012. Terminy w przypadku tych inwestycji są bardzo wymagające i wykonawcy nie mogą pozwolić sobie na chociażby dzień przestoju na budowie. Niskie temperatury i duże opady śniegu mogą się również przełożyć na niższe przychody oraz przyczynić się do wzrostu kosztów tych spółek.

Na pewną część gospodarki niekorzystne czynniki atmosferyczne miały jednak wysoce pozytywne działanie. Niskie temperatury wpłynęły dodatnio na przychody i wyniki producentów ciepła i energii. Można więc oczekiwać, że jeśli druga połowa marca będzie co najmniej tak zimna jak w ubiegłym roku, spółki działające w tej branży pokażą znakomite wyniki za 1 kwartał 2010 r.

Artykuł przedstawia osobiste poglądy autorki, a nie instytucji, z którą jest związana.

Magdalena Zajączkowska- -Ejsymont

zastępca dyrektora departamentu zarządzania portfelami akcyjnymi PKO TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Zajączkowska- -Ejsymont

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu