Zimowa kurtka od szefa

opublikowano: 10-01-2016, 22:00

Zimą w biurze musi być cieplej niż w hali. Pracującym pod chmurką należy się ciepły posiłek, a odśnieżającym dach — szelki.

Pracownicy mogą odmówić odśnieżenia dachu, jeżeli mieliby to zadanie wykonać w warunkach zagrażających zdrowiu lub życiu. A pracodawca nie może ich za to ukarać, tłumacząc, że z uwagi na dobro osób pracujących w obiektach zakładu trzeba jak najszybciej oczyścić dachy ze śniegu i sopli. Musi zadbać o jednych i drugich — przypominają inspektorzy pracy, apelując o przestrzeganie norm bezpiecznej pracy zimą, w tym szczególnie przy odśnieżaniu dachów.

Do odśnieżania dachu nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji, ale trzeba przynajmniej przejść odpowiedni instruktaż, poznać zagrożenia i stosować przekazane środki ochrony. To wszystko musi zorganizować pracodawca, który odpowiada za bezpieczeństwo pracowników, którym zleca prace na wysokości.
Zobacz więcej

NA WYSOKOŚCI:

Do odśnieżania dachu nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji, ale trzeba przynajmniej przejść odpowiedni instruktaż, poznać zagrożenia i stosować przekazane środki ochrony. To wszystko musi zorganizować pracodawca, który odpowiada za bezpieczeństwo pracowników, którym zleca prace na wysokości. TOMEK KORYSZKO-DZIENNIK WSCHODNI-FORUM

Instruktaż i ochrona

Nadmierna ilość śniegu lub lodu na dachach może prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa konstrukcji budynku. Odśnieżanie dachów, ciągów komunikacyjnych i usuwanie sopli lodu jest konieczne — podkreślono w specjalnym komunikacie Okręgowego Inspektoratu Pracy (OIP) w Łodzi, zamieszczonym na jego stronie internetowej.

— W sezonie zimowym pracodawcy są zmuszeni do usuwania z dachów zwałów śniegu i sopli, by zapewnić bezpieczeństwo osobom pracującym w obiektach firmy. Jednak przy zlecaniu i organizowaniu takich prac należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach — informuje Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy (GIP).

Do takich zadań można skierować pracownika posiadającego aktualne orzeczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości. Ponadto powinien on przejść instruktaż stanowiskowy i być poinformowany o ryzyku zawodowym, związanym z wykonaniem tej pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest także zapewnienie właściwych środków ochrony przed upadkiem z wysokości, takich jak szelki wraz z linką bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask, hełm oraz obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem.

Pracownik musi stosować sprzęt zapewniający mu bezpieczeństwo. Czynnikiem decydującym o doborze środków chroniącychprzed upadkiem z dachu jest jego konstrukcja, stromość i kształt — zwrócono uwagę w poradniku na stronie łódzkiego inspektoratu, gdzie omówiono szczegółowo wymagania bezpiecznej pracy na wysokości. Tamtejsi inspektorzy przypominają też o wyposażeniu pracowników w odzież chroniącą przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, w tym np. rękawic o właściwościach izolujących od niskiej temperatury. Powinny być też odporne na czynniki mechaniczne.

Ciepłe posiłki i szatnie

Zaopatrzenie w odzież chroniącą przed chłodem jest obowiązkiem wszystkich pracodawców, których pracownicy wykonują w czasie zimy zadania na wolnej przestrzeni. Muszą też zapewnić im posiłki regeneracyjne i ciepłe napoje, gdy temperatura powietrza jest niższa niż 10 stopni C.

Niezależnie od temperatury posiłki takie przysługują, gdy wysiłek fizyczny powoduje w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet. Osoby pracujące na wolnej przestrzeni muszą mieć też dostęp do pomieszczeń, w których się ogrzeją lub zmienią odzież. Przepisy określają też minimalną temperaturę w obiektach zakładów pracy.

Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, nie powinna być ona niższa niż 18 stopni C,. a np. w halach produkcyjnych nie niższa niż 14 stopni C. Za niewywiązanie się z tych obowiązków grożą mandaty.

— Inspektor pracy może wydać nakaz wstrzymania pracy na stanowisku, gdzie jest zbyt zimno, by pracować, a to zazwyczaj wiąże się także z nałożeniem kary grzywny od 1 tys. do 2 tys. zł, a w razie recydywy, do 5 tys. zł — przypomina rzecznik GIP.

Wyznaczenie strefy niebezpiecznej

Przy odśnieżaniu dachów należy zadbać o bezpieczeństwo osób postronnych. Należy wygrodzić i oznakować strefy niebezpieczne, w których istnieje zagrożenie spadającymi masami usuwanego śniegu, lodu i narzędziami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu