Zimowy czy letni

opublikowano: 09-08-2018, 22:00

Każdy może się wypowiedzieć, czy zmieniać czas.

Wystarczy do 16 sierpnia 2018 r. wypełnić ankietę internetową, zaproponowaną przez Komisję Europejską, która jest dostępna pod adresem https://ec.eu- ropa.eu/eusurvey/runner/2018-summertime-arrangements? surveylanguage=PL.

Zajmuje to tylko kilka minut. Internauci są w niej pytani m.in. o osobiste doświadczenia związane z przechodzeniem na czas letni i zimowy i o to, czy zmiana czasu powinna zostać utrzymana, czy zniesiona.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w niemal 70 krajach. Obowiązuje we wszystkich państwach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 r. ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja. Datę i godzinę wprowadzenia zmiany czasu we wszystkich państwach członkowskich określa unijna dyrektywa z 2001 r. Chodzi m.in. o sprawne funkcjonowanie transportu i komunikacji. W Polsce zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64. Obecna obowiązuje od 1977 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu