Ziołopex przed wejściem na GPW chce uporządkować grupę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-11-2005, 20:42

Powrót Ziołopeksu do planów giełdowych będzie możliwy na początku 2006 r., po uporządkowaniu grupy - poinformował PAP prezes i właściciel grupy Jan Kolański. Jedną z możliwości wejścia Ziołopeksu na giełdę jest jego połączenie z Jutrzenką.

Powrót Ziołopeksu do planów giełdowych będzie możliwy na początku 2006 r., po uporządkowaniu grupy - poinformował PAP prezes i właściciel grupy Jan Kolański. Jedną z możliwości wejścia Ziołopeksu na giełdę jest jego połączenie z Jutrzenką.

    "W najbliższym czasie chcielibyśmy uporządkować strukturę organizacyjną grupy. Sądzę, że uda się to zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wtedy moglibyśmy wrócić do rozmów o wejściu na giełdę Ziołopeksu" - powiedział w wywiadzie dla PAP Kolański, prezes Jutrzenki, Kaliszanki i Ziołopeksu.

    W skład grupy Ziołopeksu wchodzą: Jutrzenka, która rok temu przejęła poznańską Goplanę, Ziołopex oraz niedawno kupiona Fabryka Pieczywa Cukierniczego Kaliszanka.

    Prezes Ziołopeksu poinformował, że przy realizacji planów giełdowych możliwe byłoby połączenie dwóch lub nawet trzech spółek, np. Jutrzenki, Kaliszanki i Ziołopeksu z siedzibą w Wykrotach. Wtedy możliwa byłaby emisja nowych akcji Jutrzenki w zamian za udziały Ziołopeksu.

    "Właścicielem wszystkich spółek pozostanie Ziołopex w Piątku Małym, który nie prowadzi już działalności operacyjnej i będzie tzw. +wehikułem inwestycyjnym+. Dla całej grupy chciałbym stworzyć nową nazwę" - wyjaśnił prezes.

    Poinformował, że plany debiutu giełdowego zostały przełożone na później, ponieważ najpierw musi zostać uporządkowana struktura organizacyjna. "Planujemy zrobić centralne biuro w Poznaniu oraz zbudować centrum logistyczne w Kostrzyniu. Budowa zakończy się najpóźniej na początku czwartego kwartału przyszłego roku" -powiedział. Dodał, że budowa centrum logistycznego pochłonie kilkanaście milionów złotych.

    W ocenie prezesa, łączne przychody spółek z grupy przekroczą w tym roku 500 mln zł, zaś zysk może wynieść kilkanaście milionów złotych. Wyniki poszczególnych spółek będą dużo lepsze niż w ubiegłym roku.

    Udział Ziołopeksu w rynku przypraw jednorodnych wynosi 16 proc. W ciągu roku-dwóch ma on wzrosnąć do 20 proc. Na eksport trafia 10-12 proc. przychodów. Produkty firmy sprzedawane są w Rosji, na Litwie, w Mongolii, w Europie Środkowej i Południowej oraz w Izraelu, Kanadzie i USA.

    Udziały Jutrzenki w krajowym rynku, po przejęciu Goplany, kształtują się na poziomie ok. 10 proc. Spółka ma trzy zakłady produkcyjne w Bydgoszczy i jeden w Poznaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane