Zjednoczone Emiraty Arabskie uwierzyły w Blika

opublikowano: 27-05-2019, 16:55

Polska technologia usprawniająca płatności idzie w świat. Jej twórcy liczą na kolejnych kontrahentów.

Blik to polski system płatności realizowanych za pomocą smartfona i kodów weryfikacyjnych. Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, i DXC Technologii, wdrożą tę technologię w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Będzie ona samodzielną aplikacją lub częścią aplikacji bankowości mobilnej lokalnych instytucji. 

Blik
Zobacz więcej

Blik Fot. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM

„Klient w Zjednoczonych Emiratach Arabskich chce wykorzystywać tę technologię do obsługi płatności za usługi publiczne. Warunkiem korzystania z platformy będzie posiadanie dowodu tożsamości i rachunku bankowego w Emiratach. Po zakończonym wdrożeniu platformy płatności kartowych i bezkartowych oraz dołączeniu wszystkich członków platformy – wydawców, agentów rozliczeniowych, punktów sprzedających powiązane usługi – nastąpi produkcyjne uruchomienie systemu, które zaplanowane jest na rok 2020” – tłumaczy Łukasz Buczko, członek zarządu DXC Technology Polska, cytowany w komunikacie.

Przedstawiciel DXC wierzy, że po sukcesie Blika na Bliskim Wschodzie, system będą chciały wdrożyć również inne kraje. 

„Pod względem nakładów inwestycyjnych projekt jest dość łatwy do skalowania” – twierdzi Łukasz Buczko.

„Eksport polskiej technologii był kwestią czasu” – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

Blik powstał z inicjatywy sześciu banków — Aliora, Millennium, Santandera, ING, mBanku i PKO, które mają udziały w spółce Polski Standard Płatności. 

Za pomocą kodów Blik w I kw. 2019 r. zrealizowano 40 mln transakcji płatniczych (niemal tyle, ile w całym ubiegłym roku). 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu