Złap miliony na klaster

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 28-12-2010, 09:59

Od dziś firmy działające w grupach mogą wystartować w wyścigu po 67 mln zł.

Jeszcze 200 mln zł zostało dla klastrów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. Walka o pierwsze 67 mln zł rozpocznie się 27 grudnia i potrwa do 31 stycznia. Najbardziej innowacyjne projekty na przygotowanie i wprowadzenie na rynek wspólnego produktu lub usługi dostaną ponad 20 mln zł. Dofinansowanie pokryje 100 proc. poniesionych kosztów.

Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, fot. GK
Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, fot. GK
None
None

Najwięcej, bo do 20 mln zł zwycięzcy będą mogli przeznaczyć na wydatki inwestycyjne. Maksimum 1 mln zł popłynie na szkolenia. Do 600 tys. zł będzie można wydać na ekspansję rynko- wą, a do 400 tys. zł — na doradztwo.
O tym, że warto wystartować w konkursie, jest przekonany Kazimierz Murzyn, dyrektor zarządzający krakowskiego klastra LifeScience, który do zdobycia dotacji przymierza się już trzeci raz.

— Konkurs nie należy do łatwych, ale będziemy się starać o dotacje na budowę serwisu informacyjnego. Do tej pory dofinansowania nie udało nam się zdobyć. Za pierwszym razem popełniliśmy merytoryczny błąd. Za drugim przeszkodziły zawiłe procedury, które uniemożliwiły wyeliminowanie rachunkowej pomyłki. Warto byłoby je uprościć — ocenia Kazimierz Murzyn.

Jego zdaniem kryteria konkursu są nieprecyzyjne i dotacje mogą trafić w niepowołane ręce.

— Wsparcie w konkursie powinny dostawać klastry, które mogą konkurować w Europie, a nie takie, które powstały tylko po to, by zgarnąć pieniądze. Dla nowych inicjatyw wsparcie jest przecież w programach regionalnych — mówi Kazimierz Murzyn.

Organizator konkursu zmierza jednak w przeciwnym kierunku. W kolejnej edycji o dotacje będzie łatwiej klastrom, które dopiero powstają, bo tych w Polsce jest najwięcej.

— Dotychczas zainteresowanie było umiarkowane. Dlatego wprowadzamy zasady, które walkę o dotacje umożliwią także klastrom na wczesnym etapie rozwoju — zapowiada Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiebiorczości (PARP).

— Po otrzymaniu dotacji na start koordynator klastra będzie mógł ponownie aplikować o dotacje na roz- wój w ramach działania 5.1 — wyjaśnia Anita Wesołowska, wicedyrektor w de- partamencie zarządzania programami konkurencyjności i innowacyjności w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Z informacji "PB" wynika, że zmiany powinny zostać zatwierdzone już w styczniu, bo wprowadzające je rozporządzenie przeszło już etap konsultacji międzyresor-towych. Oznacza to, że na nowych zasadach wystartuje kolejny konkurs, zaplanowany na przełom lutego i marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane