Złe kredyty obniżyły zysk netto Pekao SA

Beata Tomaszkiewicz
15-02-2000, 00:00

Złe kredyty obniżyły zysk netto Pekao SA

WINNE REZERWY: Zaskakująco niski zysk netto banku Pekao SA, kierowanego przez Marię Wiśniewską, spowodowała konieczność stworzenia ponad 700 mln zł rezerw. fot. Grzegorz Kawecki

W 2000 roku Pekao SA zamierza wypracować zysk netto w 550 mln zł. Na przełom III i IV kwartału zaplanowana jest też druga oferta publiczna, a także podniesienie kapitału przez emisję akcji.

Zgodnie z planami, MSP zaoferuje w drugiej ofercie publicznej akcje stanowiące 19,17 proc kapitału Pekao SA. Na ten rok zaplanowano również podniesienie kapitału banku o jeden 1 mld zł. Akcje o wartości 521 mln zł obejmie UCI i Allianz, co zapewni inwestorom strategicznym proporcjonalny stan posiadania.

Druga część oferty- 479 mln zł zostanie zaproponowana inwestorom zagranicznym w postaci GDR-ów oraz polskim — akcje. Zarówno druga oferta publiczna o łącznej wartości około 733 mln zł, ja i emisja akcji która ma podnieść kapitał ma nastąpić na przełomie III i IV kwartale 2000 r. Powinno to pozwolić na znaczący wzrost płynności rynkowej, a także poszerzenie akcjonariatu o grupę drobnych inwestorów.

Na ten rok bank zaplanował wzrost zysku netto na poziomie 550 mln zł. Powinien także nastąpić zwrot z zainwestowanego kapitału dlatego też wskaźnik ROE ma wzrosnąć z 3,7 proc. w ubiegłym roku do 12,3 proc. za ten roku. Bank także zamierza utrzymać współczynnik wypłacalności na podobnym do ubiegłorocznego — poziomie 12,5 proc.

Plan dla detalisty

W ciągu trzech lat Pekao SA zamierza otworzyć 300 małych filjalnych palcówek. Tylko w tym, roku powstanie ich setka. Przez 3 lata uruchomi także 300 nowy bankomatów z czego w tym roku 140. Do końca roku zamierza także postawić 12 tys. nowych terminali POS. Zmieni się również struktura zatrudnia w banku. Tylko w tym kwartale 1000 pracowników zajmie się bezpośrednią obsługą klientów.

Za zeszły rok działalności bank osiągnął wynik odsetkowy netto w wysokości ponad 2 mld zł. Nastąpił wzrost sumy bilansowej o 5,4 mld zł do 59,7 mln zł. Nastąpił także wzrost kredytów detalicznych o 1 mld zł, przede wszystkim za sprawą znaczącego wzrostu pożyczek w rachunku bieżącym.

Gorzej z firmami

W ubiegłym roku nastąpiło pogorszenie jakości portfela kredytowego. Kredyty zagrożone jeszcze na koniec 1998 roku stanowiły 8,8 proc., gdy na koniec ubiegłego roku 11,3 proc. Pogorszenie portfela spowodowane było zdaniem Marii Wiśniewskiej, prezes Pekao SA, przyjęciem bardziej konserwatywnych zasad kwalifikowania kredytów do katergorii zagrożonych, a także pogorszeniem sytuacji finansowych trzech znaczących kredytobiorców — przede wszystkim Daewoo. Spowodowało to wzrost kosztów rezerw celowych. Zwiększyły się one z 385 mln zł w 1998 roku do 713 mln zł na koniec ubiegłego roku. Ta gorsza sytuacja portfela kredytowego, a w konsekwencji tworzenia rezerw doprowadziły do tego, że zysk netto banku wyniósł na koniec ubr. 136,9 mln zł, gdy rok wcześniej osiągną 344,2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złe kredyty obniżyły zysk netto Pekao SA