Złe wyniki spółek zepsuły nastroje na całym świecie

Paweł Kubisiak
opublikowano: 25-07-2001, 00:00

Złe wyniki spółek zepsuły nastroje na całym świecie

Wtorkowe publikacje raportów przyniosły kolejną falę przeceny na czołowych giełdach strefy euro: DAX stracił 2,22 proc., FTSE 1,6 proc., a CAC 40 1,2 proc. Inwestorzy rozpoczęli wyprzedaż akcji, gdyż już drugi dzień z rzędu ostrzeżenia napływają ze strony zarówno starej jak i nowej ekonomii.

Największe spadki wywołał szwajcarsko-szwedzki koncern elektromaszynowy ABB (-17 proc.), który nie tylko odnotował 40 proc. spadek zysków, ale znacząco obniżył prognozy i zapowiedział zwolnienie 12 tys. osób. Z kolei główny rywal ABB, brytyjski koncern Invensys po raz trzeci obniżył prognozy zysku, a jego akcje straciły na wartości prawie 18 proc. Słabe wyniki podała także czołowa agencja informacyjna Reuters (-4,8 proc.), która oprócz spadku zysku o 20 proc. zapowiedziała redukcję zatrudnienia o ponad 1000 pracowników.

Wynikami rozczarował szwedzki producent ciężarówek Volvo, a inwestorzy z obawami czekają na piątkowy raport Volkswagena. Sytuacje pogorszyły raporty napływające zza oceanu od amerykańskich firm hi-tech, przeceniając m.in. Alcatela (-3,54 proc.), który poda wyniki w czwartek i Siemensa (-6,6 proc.), który opublikuje raport w środę.

Wśród spółek technologicznych telefoniczny lider AT&T odnotował 92 proc. spadek zysku, a Amazon.com uzyskał oczekiwaną stratę, jednak ostrzegł, że nie utrzyma prognoz na II półrocze. Producent półprzewodników, Texas Instruments osiągnął wyniki nieznacznie lepsze od prognoz, jednak były one daleko gorsze od ubiegłorocznych Z kolei wśród spółek starej gospodarki, koncern przemysłowy Honeywell w efekcie nieudanej fuzji z General Electric zanotował 92 proc. spadek zysku, zgodnie z oczekiwaniem spadły również zyski McDonald's. Jednak najgorszy raport podał Lucent, który nie tylko odnotował stratę, ale również zapowiedział, że planuje zwolnić blisko 20 tys. pracowników. Dodatkowo lider na rynku światłowodów boryka się z problemami spłaty zadłużenia, co zmusza spółkę do sprzedaży firm zależnych.

Pesymistyczne raporty wywołały mocną przecenę indeksów w USA: Nasdaq stracił 1,48 proc., a Dow Jones 1,76 proc. Tym razem spadków nie powstrzymał nawet optymistyczny wydźwięk wtorkowej wypowiedzi Alan Greenspana.

Wzrosty objęły tylko te nieliczne spółki, które mogły pochwalić się dobrymi wynikami. Już drugi dzień z rzędu rosły akcje francuskiego giganta medialnego Vivendi. Po publikacji dobrych wyników zyskały akcje brytyjskiej firmy farmaceutycznej GlaxoSmithKline oraz czołowego producenta chipów ARM Holdings, który poprawił wyniki i uzyskał dobre rekomendacje analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złe wyniki spółek zepsuły nastroje na całym świecie