Zlicytowana whisky Bonda wesprze byłych szpiegów

AD
opublikowano: 22-04-2013, 11:37

Butelka whisky Macallan, którą pił James Bond w ostatnim filmie "Skyfall" została właśnie sprzedana na aukcji w Sotheby's za blisko 10 tys. GBP. Kwota ma wspomóc prawdziwych emerytowanych brytyjskich agentów.

15-letnia single malt Macallan, destylowana w 1962 r. i butelkowana w 1977 r.  była bohaterką jednej ze scen w filmie "Skyfall". "Szkoda whisky" - mówi James Bond, gdy rozbija się szklaneczka trunku ustawiona na głowie zastrzelonej właśnie dziewczyny.

Zobacz więcej

Daniel Craig jako James Bond w "Skyfall" i jego sprzedana właśnie whisky (FOT. Bloomberg, mat. prasowe)

Butelka sygnowana autografami odtwórców głównych ról została sprzedana 17 kwietnia w londyńskim domu aukcyjnym za kwotę 9635 GBP co stanowi równowartość ponad 46 tys. zł. - To dużo, bo nie jest to whisky szczególnie stara - przyznaje Piotr Suchodolski ekspert od inwestycji alternatywnych z Wealth Solutions.

Nie jest jednak zaskoczony wysokością sumy. - Rekordowe kwoty płacone na aukcjach za butelki whisky nie są czymś wyjątkowym. Dla miłośników i kolekcjonerów tego trunku liczy się wiek, rocznik, jakość, uznanie ze strony krytyków, pochodzenie z topowych destylarni, rzadkość, unikatowość, czy okazja oraz sposób wprowadzenia na rynek - wyjaśnia ekspert.

W tym konkretnym przypadku miłośników Jamesa Bonda zachęciły nie tylko autografy aktorów, ale również rok destylacji tej whisky: 1962. Dokładnie wtedy do kin trafił pierwszy film o przygodach agenta Jej Królewskiej Mości "Dr No".

Do tego liczył się również cel, na który mają być przeznaczone fundusze zdobyte podczas licytacji. Decyzją twórców filmu cały dochód trafi do Rządowego Funduszu Łączności, który pomaga finansowo byłym brytyjskim szpiegom, pracującym dla agencji MI5, MI6 i GCHQ (Government Communications Headquarters). Wcześniej twórcy zdecydowali, że do byłych szpiegów trafią również dochody z brytyjskiej premiery "Skyfall". Akcja łączy się ściśle z treścią filmu, w którym cała intryga rozgrywa się właśnie między emerytowanymi i obecnymi szpiegami.

Szkocka whisky jest ulubionym trunkiem książkowego Jamesa Bonda, choć jego filmowy odpowiednik przez całe lata gustował jedynie w martini z wódką, "wstrząśniętym, nie zmieszanym". Na szkocką filmowy agent 007 przerzucił się dopiero w ostatnich odcinkach serii, kiedy to w jego rolę wcielił się Daniel Craig.

Fragment filmu z "drogocenną" whisky w roli drugoplanowej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Zlicytowana whisky Bonda wesprze byłych szpiegów