Złota akcja pociągnęła go na dno

Bogdan Tychowski
opublikowano: 18-01-2007, 00:00

Gorliwość z jaką były szef PŻM tropi nieprawidłowości w tej firmie łatwiej zrozumieć, gdy pozna się okoliczności jego rozstania z nią.

Gorliwość z jaką były szef PŻM tropi nieprawidłowości w tej firmie łatwiej zrozumieć, gdy pozna się okoliczności jego rozstania z nią.

Paweł Brzezicki gabinet dyrektora Polskiej Żeglugi Morskiej musiał opuścić w maju 2004 r. po ujawnieniu transakcji sprzedaży jednej, tzw. złotej akcji Żeglugi Polskiej (największej spółki należącej do PŻM). Akcja miała znaczenie strategiczne, jej posiadacz mógł zablokować wszystkie decyzje władz armatora. Kupiła ją prywatna spółka APB Maklerzy Frachtujący, należąca do najwyższych rangą menedżerów PŻM, w tym samego Pawła Brzezickiego. Dyrektor tłumaczył, że przejął akcję, bo flocie groziło wrogie przejęcie przez wierzycieli. Jednak Paweł Brzezicki musiał zrezygnować z kierowania PŻM. Zarzucono mu, że chce uwłaszczyć się na majątku firmy. Został odwołany przez ówczesnego ministra skarbu. Nowym szefem PŻM został Paweł Szynkaruk, bardzo bliski kolega Pawła Brzezickiego, który był jednym z 11 menedżerów — udziałowców prywatnej spółki, w której do niedawna znajdowała się złota akcja.

Paweł Brzezicki w dalszym ciągu jest przekonany, że minister Jacek Socha bezprawnie odwołał go ze stanowiska, chociaż słuszność tej decyzji potwierdziły wszystkie sądy w Polsce.

Mimo wszystko Paweł Brzezicki nie daje za wygraną i ponoć złożył już pozew w tej sprawie do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Okiem Eksperta

Rafał Wiechecki

minister gospodarki morskiej

Kontrola zbyteczna...

Polska Żegluga Morska jst przedsiębiorstwem dobrze zarządzanym. Była poddawana już tylu kontrolom, że nie powinno to budzić żadnych wątpliwości. Ma dobre wyniki finansowe i wieloletni plan inwestycyjny. Nie widzę potrzeby, aby największego polskiego armatora kontrolować co kilka miesięcy.

Okiem Eksperta

Paweł Kozyra

rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa

...kontrola nie zawadzi

Trwająca kontrola dotyczy efektywności zakupu statków w stoczniach chińskich oraz polityki ekonomicznej firmy. [...] Ostatnia kontrola w Polskiej Żegludze Morskiej była przeprowadzona w ubiegłym roku. Trudno zatem zgodzić się z tezą, że ministerstwo często kontroluje przedsiębiorstwo PŻM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu