Złote czasy dla innowatorów

opublikowano: 18-03-2015, 00:00

Jeszcze nigdy nie było tak dużych funduszy dla twórców nowatorskich rozwiązań. W tym roku czeka na nich 5 mld zł. A to dopiero początek

Do niedawna badacze i przedsiębiorcy działający w obszarze B+R musieli finansować je z własnej kieszeni. Nowa unijna perspektywa przyniosła jednak ogromną zmianę w podejściu do ryzykownych projektów badawczych. Komisja Europejska stawia teraz na innowacyjność — ona ma być kluczem do skutecznej rywalizacji UE w gospodarczym wyścigu ze Stanami Zjednoczonymi i państwami azjatyckimi.

Nowe podejście

Dlatego architekci unijnych programów nie zamierzają szczędzić grosza na B+R i nowatorskie projekty. To oznacza historyczną szansę dla twórców tego typu rozwiązań. Najwięcej wsparcia czeka na nich w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój (POIR). W tym roku w jego ramach przeprowadzonych zostanie kilkanaście konkursów. Łącznie między innowatorów znad Wisły podzielonych zostanie 5 mld zł. To dopiero początek — na wsparcie w podobnej wysokości mogą liczyć w każdym kolejnym roku nowej unijnej siedmiolatki, aż do 2020 r.

— Podchodzimy do finansowania prac badawczo-rozwojowych nieco inaczej niż dotychczas, mianowicie z silnym ukierunkowaniem na ich zastosowanie w praktyce gospodarczej. To także krok do tego, aby przedsiębiorcy chętniej angażowali fundusze w prowadzenie B+R, a naukowcy realizowali badania, które można skomercjalizować — podkreśla Iwona Wendel, wiceminister infrastruktury i rozwoju. W najbliższych miesiącach nie zabraknie programów znanych przedsiębiorcom z poprzedniej perspektywy. Obok nich pojawiły się nowości, które mają odpowiadać na potrzeby firm. Z większości naborów będą mogły korzystać wszystkie innowacyjne firmy, ale są też konkursy, w których preferowani będą przedsiębiorcy z określonych branż. Co łączy tegoroczne konkursy? W niemal wszystkich premiowana będzie współpraca biznesu z nauką. W niektórych konkursach tego typu kooperacja stanowić będzie nawet warunek konieczny do otrzymania dotacji. Organizacją większości konkursowych zmagań zajmą się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Kwietniowy wysyp

Dotacyjna machina ruszy 2 kwietnia. Wtedy ogłoszony zostanie pierwszy nabór z poddziałania 1.1.1 POIR. W puli konkursu znajdzie się ogromna kwota — aż 1,6 mld zł. O te pieniądze będą mogli zawalczyć mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy planują badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe mające na celu opracowanie nowych lub istotnie ulepszonych rozwiązań. Konkursy z 1.1.1 będą prowadzone w formule „szybkiej ścieżki” — cała procedura od złożenia wniosków przez firmy do ogłoszenia wyników konkursu ma zająć 60 dni. W ramach pilotażu to się udało, ale czy ten krótki okres uda się zachować w regularnych konkursach? To okaże się już na wiosnę. Dotacyjne wnioski firmy MSP będą mogły składać od 4 maja. W drugim półroczu do rywalizacji o fundusze z 1.1.1 staną też — w oddzielnym konkursie — więksi gracze. Nabór rozpocznie się w ostatnim kwartale 2015 r., a do podziału jest 750 mln zł. 7 kwietnia NCBR ogłosi kolejny konkurs. Dofinansowanie pójdzie na eksperymentalne prace rozwojowe (poddziałanie 1.1.2). To kontynuacja znanego z poprzedniej perspektywy programu Demonstrator, w którym można było dostać dofinansowanie na projekty demonstracyjne i instalacje prezentujące efekty badań. Nowa pula pomoże badaczom i przedsiębiorcom zweryfikować nowe rozwiązania w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Wnioski można będzie składać od 7 maja do 22 czerwca, a budżet programu wynosi aż 500 mln zł.

Dla wybranych sektorów

Pierwszy konkurs branżowy zostanie ogłoszony 16 kwietnia. To nowa odsłona programu Innolot, który dotuje przedsięwzięcia z sektora lotniczego. Konkursowy budżet w wysokości 400 mln zł zostanie podzielony między konsorcja z udziałem firm i naukowców. Pieniądze pójdą na badania naukowe, prace rozwojowe i transfer ich wyników do lotnictwa. Efektem przedsięwzięć mają być zaawansowane technologie, które będą mogły potem rywalizować na rynkach światowych. Na składanie projektów przedsiębiorcy i badacze mają czas od 18 maja do 17 lipca. Kolejny sektorowy program wystartuje w III kw. Będzie to kontynuacja programu Innomed, w którym firmy z branży farmaceutycznej i konsorcja naukowo-biznesowe mogą sięgnąć po dotacje na badania nad nowymi lekami. Tegoroczna pula wynosi 95 mln zł. Finansowy zastrzyk oprócz badań przemysłowych wesprze prace rozwojowe i przygotowanie ich wyników do wdrożenia. Konkursy z obu branżowych programów przeprowadzi NCBR.

Na ochronę patentów

PARP zajmie się naborami z II i III priorytetu programu Inteligentny Rozwój. Wszystkie ruszą w drugiej połowie roku. Z jednej strony są instrumenty, które firmy miały już szanse poznać — to np. bony na innowacje. Firmy MSP będą mogły przeznaczyć je na zakup usług polegających na opracowaniu nowego lub udoskonaleniu istniejącego produktu lub technologii. Wykonawcą takiej usługi może być wyłącznie jednostka naukowa. Nabór rozpocznie się w sierpniu.

— Są też nowe ciekawe instrumenty. Dużo mówi się o potrzebie lepszej ochrony własności przemysłowej w firmach. Odpowiedzią na te kwestie jest poddziałanie 2.3.4 POIR. Mikro-, małe i średnie firmy dostaną z niego wsparcie na pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem i realizacją ochrony praw tego typu własności. W tym roku będą ubiegały się o 50 mln zł — mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Zwraca też uwagę na nowy program ułatwiający firmom dostęp do rynku kapitałowego — 4 Stock.

— To finansowa pomoc dla projektów, które obejmują przygotowanie dokumentów niezbędnych do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym i dłużnym. Efektem tych działań ma być wprowadzenie w firmie innowacyjnych zmian produktowych lub technologicznych — dodaje prezes PARP. Dużym zainteresowaniem powinno cieszyć się poddziałanie 3.2.1 „Badania na rynek”. Pół miliarda złotych zostanie przeznaczone na wprowadzenie w życie wyników prac B+R kupionych lub prowadzonych przez przedsiębiorcę. Wnioski można będzie składać w sierpniu i wrześniu.

Występ przed ekspertami

W najbliższych miesiącach zmieni się sposób oceny projektów. Szerzej niż do tej pory stosowane będą panele ekspertów polegające na bezpośredniej prezentacji projektu przed specjalistami z określonej dziedziny. Budżet programu Inteligentny Rozwój na lata 2014-20 to łącznie ok. 8,6 mld EUR. Na projekty badawczo-rozwojowe prowadzone przez firmy i konsorcja naukowo-przemysłowe w najbliższych sześciu latach zostanie przeznaczone aż 44 proc. tej puli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane