Czytasz dzięki

Złoto dopiero się rozkręca

Spośród surowców, które zyskały na zaognieniu sytuacji na Bliskim Wschodzie, złoto ma dużo bardziej solidne fundamenty niż ropa

W pierwszym tygodniu handlu w nowym roku obawy o konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie wspierały złoto, które podrożało o blisko 4 proc. Zdaniem ankietowanych przez „PB” analityków kruszec, który od listopadowego dołka zyskał już prawie 9 proc., ma szansę wyróżniać się pozytywnie na rynkach surowcowych przez cały rok. Wśród argumentów przemawiających za dalszym jego umocnieniem eksperci wymieniają oczekiwania utrzymywania się napięć handlowych i politykę banków centralnych, a optymizm widać także w większości komentarzy globalnych instytucji.

„Lokowanie w złocie jest dobrym zabezpieczeniem przed ryzykiem geopolitycznym” — zauważają w nocie do klientów specjaliści Goldmana Sachsa.

„Notowaniom metali szlachetnych sprzyjają ujemne realne stopy procentowe w USA oraz osłabienie dolara” — wtóruje im Giovanni Staunovo z towarzystwa UBS Wealth Management.

O ile umocnienie złota obstawiła połowa spośród ankietowanych specjalistów,o tyle w bardziej wyrównany sposób rozłożyły się głosy co do tego, który surowiec ma największe szanse, by spisywać się słabo. Najwięcej, bo dwóch ekspertów, wskazało na ropę naftową. Choć notowania czarnego złota w obliczu zaognienia sytuacji na Bliskim Wschodzie również skoczyły, a w grudniu ograniczenie wydobycia zapowiedzieli producenci skupieni wokół OPEC, to zdaniem specjalistów optymizmem nie napawają długoterminowe fundamenty rynkowe. Tymczasem zdaniem Mateusza Namysła z mBanku 2020 r. może stać także pod znakiem słabości notowań surowców przemysłowych.

— Kluczowe dla rynków surowcowych mogą być wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Ich wynik może zdefiniować przyszłość relacji handlowych między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, a to będzie miało wpływ na oczekiwania rynków co do wzrostu gospodarczego na świecie — ocenia specjalista, który typował najlepiej spośród uczestników ankiety na 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane