Złoto przerwało serię wzrostów

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 26-01-2023, 20:25
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czwartkowe notowania na rynku złota przyniosły spadek jego wyceny. Tym samym ten szlachetny kruszec zakończył serię pięciu zwyżek z rzędu.

Adobe Stock

Korektę można złożyć na karb danych z amerykańskiej gospodarki. Chodzi głównie o dzisiejszy wstępny odczyt PKB za IV kw. minionego roku. Największa ekonomia świata rozwijała się bowiem w tempie 2,9 proc. w ujęciu annualizowanym, mocniej niż oczekiwano. A to paradoksalnie zła informacja dla rynków, gdyż może skłaniać Fed do kontynuowania agresywnej polityki zacieśniania grożąc, mocnymi podwyżkami stóp, jeśli gospodarka wykazuje taką odporność.

To z kolei zachęca do odejścia od bardziej ryzykownych aktywów na rzecz bezpieczniejszych, jak choćby obligacji, których rentowności są powiązane ze stopami Fed, rosnąc razem z nimi i dają pewny zysk.

W rezultacie, na finiszu sesji na Comex, kontrakty terminowe na złoto z opcją dostawy w lutym taniały o 12,60 USD tracąc 0,7 proc. i schodząc do poziomu 1930 USD za uncję. Dzień wcześniej cena złota osiągnęła najwyższy pułap od kwietnia ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane