Czytasz dzięki

Złoto tąpnęło po ogromnym zleceniu sprzedaży

opublikowano: 11-10-2013, 19:14

W piątkowy poranek w zaledwie 2 minuty złoto zostało przecenione o 25 USD, po tym jak ten segment rynku doświadczył ogromnego wzrostu wolumenu sprzedaży, który doprowadziły do wstrzymania handlu, informuje serwis CNBC.

W rezultacie notowania kruszcu spadły do najniższego poziomu od trzech miesięcy. Wiele wskazuje na to, że taka sytuacja mogła być następstwem zaledwie jednego zlecenia.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

„Wygląda na to, że winowajcą jest zlecenie na sprzedaż 5 tys. kontraktów terminowych” – ocenia Eric Hunsader z Nanex. Dodaje, że przed automatycznym wstrzymaniem handlu udało się sprzedać około 2700 kontraktów. Dopiero po tym jak przywrócona została płynność (po 10 sekundach), zrównoważono resztę zlecenia.

„5 tys. to ogromna ilość” – skomentował Rich Ilczsyzn, założyciel iiTrader, współpracujący z CNBC. „Nie wiemy czy to był błąd czy też nie”.

Sytuacja na złocie miała przełożenie na cały rynek surowcowy. Mnie więcej w tym samym czasie doszło do mocnej przeceny srebra i platyny. W około 10 minut później dostało się z kolei ropie, której notowania po raz pierwszy od początku lipca zeszły poniżej poziomu 101 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane