Złoty będzie mocniejszy, ale bardzo chwiejny

Kamil Zatoński
opublikowano: 02-05-2005, 00:00

Złoty będzie w maju nieco mocniejszy zarówno w stosunku do euro, jak i dolara — wynika z ankiety „PB” przeprowadzonej wśród 16 ekonomistów i analityków walutowych. Mniej trzeba będzie także zapłacić za franka szwajcarskiego. Według uśrednionej prognozy, w końcu miesiąca euro będzie warte 4,25 zł, dolar — 3,27 zł, a frank — 2,77 zł. Analitycy podkreślają jednak, że maj, a zwłaszcza jego początek i finisz, będzie nerwowy z powodu polityki.

Zdaniem optymistów, czynnikiem, który wspomoże złotego, będzie wyjaśnienie sytuacji na scenie politycznej: żaden z naszych rozmówców nie wierzy, że Sejm 5 maja zdecyduje o samorozwiązaniu. Specjaliści są zdania, że Marek Belka będzie rządził do września i przynajmniej przez miesiąc lub dwa złoty złapie oddech. Część analityków uważa, że kończy się też globalny trend odwrotu od rynków wschodzących. Wskazywać na to mogłoby stosunkowo mocne zachowanie obligacji na rynku wtórnym. Pesymistów jednak nie brak. Piotr Kuczyński z WGI i Marcin Bill z BISE są zdania, że za miesiąc za dolara trzeba będzie płacić nawet 3,4- -3,5 zł, a za euro — powyżej 4,3 zł. Obaj uważają, że amerykańskie władze monetarne, mimo słabych danych o wzroście PKB w pierwszym kwartale, położą nacisk na hamowanie inflacji, co nie zaburzy cyklu podwyżek stóp procentowych za oceanem. A to powiększać będzie różnicę w atrakcyjności aktywów amerykańskich wobec walut i obligacji rynków wschodzących.

Negatywne informacje będą ciągnąć złotego w dół. Może ich nie brakować: dane makro za kwiecień rewelacyjne nie będą, bo rok temu był to ostatni miesiąc przedunijnego boomu, więc baza jest wyśrubowana. Złotemu szkodzić będzie oczekiwanie na referendum konstytucyjne we Francji, którego wynik nie jest pewien. Jeśli tracić będzie euro, straci i złoty. Warto pamiętać, że w ostatnich tygodniach był on najsłabszą walutą regionu. Ostrzeżeniem może być to, że kiedy w ubiegłym roku złoty umacniał się, analitycy nie doceniali jego potencjału wzrostu. Od marca zaś nie wierzyli, że może osłabić się tak głęboko. Czy teraz będzie podobnie?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty będzie mocniejszy, ale bardzo chwiejny