Złoty bez większych zmian wobec euro

  • PAP
opublikowano: 13-01-2020, 16:15

Złoty w najbliższym czasie nie będzie znacząco zmieniał się w stosunku do euro – uważają ekonomiści. Ich zdaniem na rynku długu skarbowego rentowności pozostaną stabilne do czasu pojawienia się odczytu inflacyjnego za styczeń.

"Nie spodziewam się większych zmian w kwotowaniu eurozłotego w najbliższym czasie. Gdyby rynek zdecydował się wykonać silniejszy ruch, to wówczas bardziej prawdopodobny wydaje mi się scenariusz, zakładający że para podąży w kierunku 4,30, może nawet z niewielkim hakiem” - powiedział PAP Biznes główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.

Jego zdaniem rynek walutowy nie zareagował na poniedziałkowy odczyt NBP na temat obrotów bieżących – zgodnie z nim nadwyżka w obrotach bieżących w listopadzie 2019 r. wyniosła 1.457 mln EUR wobec konsensusu zakładającego 375 mln EUR nadwyżki.

W przypadku EUR/USD, w ocenie eksperta, zbliżające się 15 stycznia zawarcie porozumienia handlowego pierwszej fazy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, jest już zdyskontowane przez rynki i nie powinno mieć wpływu na kurs pary.

"Oczekuję osłabienia się dolara po ostatnim odczycie danych z rynku pracy (dynamika płac) w kierunku 1,12” – wskazał ekonomista.

RYNEK DŁUGU

Podczas poniedziałkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego doszło do kontynuacji wzrostów rentowności z ostatnich dni – najsilniej poszła w górę dochodowość na długim końcu (o prawie 5 pb w porównaniu z piątkowym zamknięciem).

„Sądzę, że dużego ruchu na polskim długu skarbowym już nie zobaczymy. Rentowności mogą zostać utrzymane na obecnych poziomach do czasu publikacji danych o inflacji za styczeń” – powiedział PAP Biznes główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 1,846 proc., a niemieckich -0,168 proc.

Finalny odczyt grudniowej inflacji GUS poda w środę, o godz. 10. Według odczytu flash inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 3,4 proc., mdm: 0,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane