Złoty boi się stóp w USA

Marek Rogalski
opublikowano: 28-03-2006, 00:00

Poniedziałkowe otwarcie było dość dobre dla złotego. Za euro płacono średnio 3,8800 zł, a za dolara 3,2250 zł. Później jednak sytua-cja zaczęła się pogarszać. Po południu wspólna waluta była już warta 3,91 zł, a dolar 3,25 zł. Część inwestorów wykorzystała niskie kursy do korzystnych zakupów walut, zwłaszcza że ten tydzień zapowiada się dosyć nerwowo i może to wpłynąć na zachowanie rynku w dłuższym okresie. Mowa o wtorkowym posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego, gdzie zapadnie decyzja w sprawie stóp procentowych w USA.

Rynek jest w zasadzie pewny jednego — podwyżki o 25 pkt baz., do 4,75 proc. Reszta pozostaje w sferze domysłów. Zwyczajowo już przy każdym posiedzeniu Fed w ostatnich miesiącach analitycy spekulują o kształcie polityki monetarnej na najbliższe miesiące i kwartały. I za każdym razem pada to samo pytanie: czy to już koniec cyklu podwyżek? Obecne posiedzenie będzie pierwszym, któremu przewodniczy Ben Bernanke, nowy szef Fed. Czy nazywany przez niektórych „Big Benem” zaskoczy inwestorów?

Jego ostatnie wyważone wystąpienia część analityków odebrane jako sugerujące kontynuację cyklu podwyżek. Wydaje się jednak, że Ben Bernanke w większym stopniu niż jego poprzednik zwraca uwagę na czynniki wpływające na stan gospodarki, a tu „przestrzelenie” poziomu stóp nie byłoby korzystne. Dodatkowo ostatnie dane z rynku nieruchomości pokazują, że coraz wyższy koszt pieniądza może w końcu doprowadzić do wyraźniejszego załamania. Tymczasem tak uważnie śledzone dane o inflacji (zwłaszcza na poziomie wydatków konsumentów) wcale nie pokazują, by presja cen miała być silna w najbliższych miesiącach. W miarę stabilnie jest także na rynku ropy naftowej.

Wczorajsze nieznaczne osłabienie naszej waluty to tym samym efekt obaw, iż we wtorek Fed nie zmieni dotychczasowej polityki. Jeżeli jednak sprawdzi się przedstawiony wyżej scenariusz, to druga połowa tygodnia może przynieść wyraźne umocnienie się złotego. W krótkim terminie euro nie powinno się znaleźć powyżej 3,92 zł, a dolar — 3,26 zł.

Marek Rogalski, DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu