Złoty ciągle nabiera sił

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 19-07-1999, 00:00

Złoty ciągle nabiera sił

Niespodziewany wzrost inflacji w ujęciu rok do roku, jaki zanotowano w czerwcu, zaskoczył prawie wszystkich uczestników rynku kapitałowego. Mimo wcześniejszych prognoz, które mówiły o możliwym spadku inflacji do poziomu 6 proc., ta okazała się znacznie mniej przewidywalna i podskoczyła do 6,5 proc. w porównaniu z 6,4 proc. w maju. Tym samym, zapewne rozwiane zostały nadzieje tych, co liczyli na kolejne obniżenie wysokości stóp procentowych.

PO TYCH doniesieniach, złoty w dalszym ciągu się wzmacniał i w piątkowy ranek otworzył się przy odchyleniu od parytetu równym 5,98/5,91 proc. Za jednego dolara trzeba było zapłacić 3,8960/00 zł, zaś za euro 3,9740/60 zł. Dealerzy przypuszczali, że kontynuacja wzrostowego trendu naszej waluty wynikała z napływu nowego kapitału na rynek, zachęconego perspektywą nieobniżania stóp procentowych. Dodatkowo, w obiegu znalazły się środki z prywatyzacji, które od kilku tygodni systematycznie zwiększają wartość złotego.

W TRAKCIE piątkowych notowań dało się odczuć wyczekiwanie na opublikowanie danych o produkcji przemysłowej w czerwcu. Spodziewając się dobrych wyników, niektórzy inwestorzy spekulowali, co także ciągnęło złotego w górę. Skutkiem tego, na fixingu kurs naszej waluty odchylił się od parytetu średnio o 6,12 proc. i osiągnął poziom, którego jeszcze dzień wcześniej nie spodziewali się eksperci. Na rozpoczynający się właśnie tydzień specjaliści wróżą stabilizację złotego, czego może dowodzić powolne wyczerpywanie się jego potencjału wzrostowego. Ten stan powinien się utrzymać aż do momentu rozpoczęcia kolejnych prywatyzacji i związanego z tym napływu kolejnej partii dewiz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty ciągle nabiera sił