Złoty do końca tygodnia poniżej 4,0 za euro

DI, PAP
opublikowano: 29-06-2011, 16:32

Wynik głosowania nad pakietem reform w  Grecji nie wpłynął znacząco na rynki złotego. Zdaniem dilerów kurs złotego może do końca tygodnia utrzymywać się poniżej 4,0 za euro.

"Rynek nie bardzo zareagował na informacje z Grecji. Złotówka jest obecnie zależna od globalnego apetytu na ryzyko, a na świecie nic się nie zmieniło, więc złoty nie reaguje. Jutrzejsze głosowanie w Grecji powinno (być - PAP) formalnością, choć pozostaje element niepewności. Krótkoterminowe obawy o bankructwo Grecji zostały rozwiane, ale problem pozostaje. (...) Do końca tygodnia (złoty - PAP) może zejść poniżej 4,0 za euro" - powiedział Andrzej Bowtruczuk, diler walutowy BRE.

Greccy parlamentarzyści przyjęli w środę rządowy program oszczędnościowy. Za projektem głosowało 155 z 300 członków parlamentu. Przyjęcie pakietu, obejmującego ograniczenie wydatków, reformę systemu fiskalnego i sprzedaż majątku państwowego, jest warunkiem otrzymania kolejnej - 12-miliardowej - transzy pomocy (opiewającej w sumie na 110 miliardów euro), wynegocjowanej przez Grecję z MFW i UE w ubiegłym roku.

W czwartek głosowane mają być szczegółowe warunki przyjęcia tego planu. 3 lipca zaś europejscy ministrowie finansów ostatecznie zdecydują, czy Grecja wypełniła warunki, aby otrzymać dalszą pomoc finansową.

"Umocnienie euro powinno wpływać na umocnienie złotego, rynek może pójść do 3,95 za euro. Ponadto korekta danych o obrotach bieżących była mniejsza niż rynek oczekiwał i to też powinno wesprzeć złotego, a to się przekłada na spadek rentowności" - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Żółtowski, diler obligacji BPH.

W jego opinii wynik głosowania w Grecji nie miał wpływu na polski rynek długu.

"Wiadomości z Grecji na razie przeszły niezauważenie. Grecja powinna wpłynąć głównie wpłynąć na rynki walutowe, a one przyjęły głosowanie dosyć spokojnie, dlatego nie miało to większego wpływu na obligacje. Nie ma większych ruchów na złotówce, więc przy braku istotnych danych dla obligacji, na rynku długu mamy stabilizację" - powiedział Żółtowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty do końca tygodnia poniżej 4,0 za euro