Złoty i obligacje w cieniu decyzji RPP

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-06-2005, 17:36

Środowa sesja na rynku walutowym i rynku obligacji silnie zależeć będzie od decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie stóp. Obniżka o 25 pkt bazowych jest niemalże przesądzona - ocenia rynek.

Środowa sesja na rynku walutowym i rynku obligacji silnie zależeć będzie od decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie stóp. Obniżka o 25 pkt bazowych jest niemalże przesądzona - ocenia rynek.

    Złoty na fali wtorkowych wydarzeń zakończył dzień umocniony wobec euro o 0,40 gr i osłabiony względem dolara o 2,3 gr. Pod koniec dnia za wspólną walutę inwestorzy musieli zapłacić 4,0550 zł, za dolara 3,3590 zł. Cena euro wyrażona w dolarach wyniosła natomiast 1,2070 wobec 1,2160 w poniedziałek wieczorem.

    We wtorek wczesnym popołudniem ważyły się losy ministra finansów Mirosława Gronickiego. Ostatecznie opozycji nie udało się go odwołać ze stanowiska.

    Środa zaś upłynie pod znakiem decyzji RPP. Jednak do czasu jej ogłoszenia nie powinno być dużej zmienności na rynku, a głębsza niż najczęściej oczekiwana przez ekonomistów redukcja stóp NBP o 25 pkt bazowych może osłabić rynek złotego.

    "Obniżka o 25 pkt bazowych jest niemal pewna. Jeśli będzie głębsza, to doprowadzić może do osłabienia złotego" - prognozuje dealer Capital Management Andrzej Dziewięcki. Rynki czekają także nie tylko na samą decyzję, ale równie cenny dla nich będzie komentarz po posiedzeniu RPP.

    Zdaniem dealerów decyzja o cięciu stóp o 0,25 pkt procentowych dla rynku będzie oznaczać wzrost cen obligacji, bo najprawdopodobniej nie zakończy cyklu luzowania polityki pieniężnej.

    Dzień przed decyzją RPP rentowność obligacji dwuletnich i pięcioletnich wzrosła o 4 pkt bazowe, odpowiednio do 4,73 proc. i 4,82 proc., a dziesięciolatek o 3 pkt bazowych, do 4,80 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty i obligacje w cieniu decyzji RPP