Złoty kontynuuje wzrosty

Tadeusz Stasiuk
23-03-2000, 00:00

Złoty kontynuuje wzrosty

Na krajowym rynku walutowym nie ustaje zainteresowanie naszą walutą. Ogromny popyt, jaki do tej pory zgłaszali zagraniczni inwestorzy lokujący swoje środki w naszym kraju, w bardzo krótkim okresie zaowocował znaczącym wzrostem wartości naszej waluty. W konsekwencji osiągnęła ona najwyższy poziom w ciągu ostatnich 14 miesięcy.

Przyczyny aprecjacji złotego są prozaiczne i spośród najważniejszych można wymienić dwa czynniki. Pierwszym z nich jest wysoka rentowność polskich papierów skarbowych, która pozwala na osiągnięcie znacznie wyższych zysków niż w krajach Eurolandu czy USA. Po drugie, rynek zauważa coraz lepsze perspektywy dalszego rozwoju polskiej gospodarki. Ocenia się, że najbliższe miesiące powinny przynieść przełom w handlu zagranicznym. Trudno to jednak będzie pogodzić z wysoką wartością złotego, co czyni polski eksport mniej konkurencyjnym. Mimo tego zagrożenia Zachód, także biorąc pod uwagę kolejne duże prywatyzacje, inwestuje u nas sporo środków.

WCZORAJ od rana rynek bombardowany był danymi makroekonomicznymi. Z podanych przez GUS informacji wynika, że w lutym bezrobocie wzrosło o 0,3 proc. do 13,9 proc. i bez pracy pozostaje ponad 2,5 mln Polaków. Z kolei deficyt handlowy w minionym roku spadł do 18,5 mld dolarów. Agencje podały także informacje o 6,2-proc. wzroście PKB w ostatnim kwartale zeszłego roku. W całym 1999 roku wzrost zamknął się na poziomie 4,1 proc.

INWESTORZY uczestniczący w rynku walutowym bardzo pozytywnie odnieśli się do tych doniesień, co zaowocowało kolejnymi wzrostami złotego. Wczoraj na otwarciu odchylony był od parytetu o 7,57/7,51 proc. Za dolara amerykańskiego płacono 4,0455/75 zł, a za euro 3,8880/10 zł. Jak twierdzili rano dealerzy, bardzo realne wydawało się zaatakowanie przez naszą walutę poziomu 8 proc. odchylenia od parytetu.

Na sesji międzybankowej NBP ustalił średni kurs dolara na 4,0462 zł, natomiast euro wycenił na 3,8961 zł. Średnie odchylenie od parytetu wyniosło z kolei 7,36 proc. Wraz z upływającymi godzinami sytuacja na rynku się stabilizowała i około godziny 15 dolar kosztował 4,0665 zł, zaś euro 3,9060 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty kontynuuje wzrosty