Złoty może się w poniedziałek osłabić

  • PAP
opublikowano: 18-10-2019, 17:22

Złoty może osłabić się w poniedziałek do 4,295 za euro, a rentowności 10-latek mogą spaść do 2 proc., jeżeli brytyjska Izba Gmin nie zagłosuje w sobotę za porozumieniem ws. brexitu - uważają ekonomiści.

"W sobotę odbędzie się głosowanie Izby Gmin w sprawie brexitu. Ryzyko z tym związane jest dla notowań czynnikiem niemierzalnym, przez co ciężko budować w oparciu o to wydarzenie. Jeżeli, jak zakładamy, głosowanie nie przyniesie potwierdzenia czwartkowemu porozumieniu, kurs EUR/PLN może otworzyć się nieco wyżej niż obecnie, w okolicy 4,295. Jeżeli zaś porozumienie się potwierdzi i no-deal brexit odejdzie w niepamięć, w stanie euforii rynków powinno dojść do umocnienia złotego wobec euro i dolara" - powiedział PAP Biznes analityk banku Millennium Mateusz Sutowicz.

Porozumienie ws. brexitu zostało w czwartek przyjęte przez Radę Europejską na szczycie UE po tym, jak kilka godzin wcześniej brytyjscy i unijni negocjatorzy wypracowali tekst dokumentu.

Ugrupowania opozycyjne w brytyjskim parlamencie zapowiedziały, że będą głosować przeciwko porozumieniu. Przeciwko umowie zamierzają głosować także posłowie północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), która jest z Partią Konserwatywną w nieformalnej koalicji. Rząd Johnsona nie ma obecnie większości w parlamencie, nawet z poparciem DUP.

RYNEK DŁUGU

Podczas piątkowych notowań na krajowym rynku rentowności obligacji poszły w górę – najmocniejsze wzrosty miały miejsce na długim końcu krzywej, gdzie wobec czwartkowego zamknięcia dochodowość wzrosła o 5 pb.

"Na rynku długu opisane w przypadku złotego scenariusze mogą przełożyć się odpowiednio na spadki rentowności 10-latek w okolice 2 proc. w przypadku braku porozumienia i wzrosty rentowności w przeciwnym przypadku" - powiedział Sutowicz.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-latek wyniosła 1,748 proc., a niemieckich -0,381 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy