Złoty najmocniejszą walutą 2017r.

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 22-12-2017, 07:34
aktualizacja: 22-12-2017, 07:37

Poranny, piątkowy handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN i spadków na większości zestawień x/PLN.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1935 PLN za euro, 3,5399 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5781 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7364 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,338% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło podtrzymanie popytu na złotego na relatywnie płytkim rynku. W konsekwencji w ujęciu YTD (od początku roku) złoty „prześcignął” koronę czeską i jest obecnie najmocniejszą walutą 2017r. wobec dolara amerykańskiego. Różnica jest marginalna, gdzie USD/PLN spadł 15,59% podczas gdy USD/CZK 15,57%, niemniej warto odnotować trend z ostatnich dni. PLN kontynuuje umocnienie, pomimo konfliktu z Brukselą oraz wait'n'see RPP, podczas gdy na CZK obserwujemy podbicie podaży po tym jak CNB zdecydował się na pauzę w cyklu podwyżek stóp. Wydarzenia ostatnich godzin, i umocnienie dolara, może jednak spowodować odpływ kapitałów z bardziej ryzykownych aktywów.

Przyspieszone wybory w Katalonii przyniosły ponowne zwycięstwo partii separatystycznych – co sygnalizuje powrót tematu odłączenia regionu na początku 2018r. Lokalnie wczorajsze minutes nie przyniosły zaskoczeń  - Rada sygnalizuje, iż w kolejnych kwartałach spodziewać należy się stabilizacji stóp z zastrzeżeniem ew. dyskusji o podwyżkach w przypadku podbicia presji inflacyjnej.

W trakcie piątkowej sesji brak jest kluczowych publikacji makroekonomicznych z kraju. GUS opublikuje dwa raporty: o sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju (listopad) oraz dot. wyników finansowych zakładów ubezpieczeń w okresie styczeń-wrzesień. Ponadto NBP zaprezentuje dane dot. podaży pieniądza M3.

Z rynkowego punktu widzenia kwotowania USD/PLN dotarły do obszaru wsparcia na 3,5148-3,5280 PLN. Z uwagi na skokowe umocnienie dolara po wynikach (snap poll) z Katalonii najpewniej będziemy świadkami odbicia od tego zakresu. EUR/PLN kontynuuje ruch spadkowy w ramach strefy wsparcia 4,1866-4,1944 PLN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy