Złoty najmocniejszy w regionie

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 31-10-2012, 00:00

Komentarz walutowy

Od rana na rynkach finansowych widać było zwiększony apetyt na ryzyko. Kurs EUR/ USD po kolejnym nieudanym teście poziomu 1,2880 powrócił powyżej 1,2950. Na wartości wobec dolara zyskiwały również waluty krajów zaliczanych do grona rynków wschodzących, a na giełdach Starego Kontynentu od rana dominował kolor zielony.

Niską awersję do ryzyka potwierdziła również udana aukcja włoskich obligacji. Uważamy jednak, że w najbliższych dniach inwestorzy znów skierują się w stronę bezpiecznych aktywów, co przełoży się na spadki kursu EUR/USD. Sentyment pogorszyć mogą szacunki wpływu huraganu Sandy na amerykańską gospodarkę. Prawdopodobnie negatywnie odbije się on na wynikach sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej.

Wśród walut rynków wschodzących złoty umocnił się najsilniej zarówno w stosunku do euro, jak i dolara amerykańskiego. Kurs EUR/ PLN zniżkował do 4,1260 zł, a USD/PLN do 3,18 zł. Złotemu w pewnym stopniu pomogła decyzja Narodowego Banku Węgier, który już trzeci raz w tym roku obniżył stopy procentowe. W tej sytuacji inwestycje na polskim rynku stały się relatywnie bardziej atrakcyjne.

Do końca tygodnia polska waluta powinna jednak oddać część zysków. Notowaniom złotego nie pomoże dzisiejszy odczyt indeksu PMI dla przemysłu, który prawdopodobnie już siódmy miesiąc z rzędu znajdzie się poniżej 50 pkt, czyli poziomu oddzielającego rozwój od regresu w sektorze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy