Złoty nie zyskał na Jackson Hole

dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB
opublikowano: 30-08-2021, 09:19

Sympozjum w Jackson Hole za nami i tak jak można było się spodziewać nie przyniosło ono przełomu. Brak jasnego przekazu co do ograniczenia dodruku wysłał ceny akcji w USA na kolejne maksima, złoto zyskiwało, zaś dolar tracił. Złoty jednak niespecjalnie skorzystał z tego prezentu.

Już sama wirtualna formuła sympozjum nakazywała oczekiwać, że nie będzie ono przełomowe. Do tego Powell był jedynym znaczącym obecnie (z punktu widzenia rynków) bankierem centralnym. Mimo braku konkretów jego wystąpienie miało pewien wpływ na notowania – akcje zyskiwały, zaś dolar tracił. Wynikało to z faktu, że Powell dużą część wystąpienia poświęcił na argumentowanie, że wysoka obecnie inflacja w USA nie jest powodem do zmartwień, zaś odnosząc się do coraz mocniejszego rynku pracy wspomniał niemal jednym tchem o wariancie Delta, dając inwestorom kolejny dowód na to, że chce utrzymać dodruk pieniądza tak długo, jak tylko będzie to możliwe. Warto odnotować, że tuż przed wystąpieniem Powella pojawiły się głosy przedstawicieli Komitetu, że warunki dla rozpoczęcia ograniczenia są wreszcie spełnione, dlatego jego wystąpienie tym bardziej okazało się gołębie.

Co dalej? Ogromne znaczenie ma raport z rynku pracy w tym tygodniu (piątek 14:30, wcześniej raport ADP w środę o 14:15). Rynek pracy w USA nie jest oczywisty w interpretacji – z jednej strony zatrudnienie jest dużo poniżej poziomów sprzed pandemii, ale firmy raportują problemy ze znalezieniem pracowników i rzeczywiście ilość wolnych etatów jest rekordowa. Być może zatem wygaszanie dopłat do zasiłków uruchomi wzrost zatrudnienia i być może mocny lipcowy raport był już tego pewnym objawem. Jeśli sierpniowy raport będzie podobnie mocny (obecnie rynek liczy na nieco powyżej 700 tys. nowych miejsc pracy) większość w Fed może chcieć rozpoczęcia ograniczenia dodruku. W teorii prezes może przeforsować swoje zdanie, ale żaden prezes nie lubi, gdy w komunikacie pojawiają się głosy sprzeciwu.

Słabszy dolar i euforia na Wall Street powinny w teorii sprzyjać złotemu jednak niemal w ogóle tego nie widać! Złoty jedynie minimalnie zyskał wobec dolara. Kłania się tu coraz bardziej ewidentnie luźna polityka NBP w porównaniu z innymi bankami centralnymi rynków wschodzących. A to z kolei rodzi ryzyka dla zachowania złotego w przypadku pogorszenia globalnych nastrojów. W poniedziałek o 9:00 euro kosztuje 4,5787 złotego, dolar 3,8799 złotego, frank 4,2563 złotego, zaś funt 5,3407 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane