Złoty niespodziewanie traci siły

Piotr Burza
opublikowano: 02-12-1998, 00:00

Złoty niespodziewanie traci siły

W ciągu tygodnia nasza waluta osłabiła się o więcej niż jeden punkt procentowy. Po gwałtownym wzroście wartości, wczoraj złoty spadł poniżej poziomu 7 proc. odchylenia od parytetu.

Spadek wartości złotego spowodowany jest przede wszystkim gwałtowną wyprzedażą polskich papierów wartościowych, która rozpoczęła się już w poniedziałek. Na rynku można było zauważyć tylko oferty sprzedaży. Duże pakiety polskich papierów wartościowych sprzedawali przede wszystkim inwestorzy zagraniczni.

— Trudno jest mi powiedzieć, czy więcej sprzedawali Niemcy czy Anglicy. Mieliśmy wiele ofert z banków niemieckich, sprzedawali też Austriacy. Sporo ofert przyszło z Londynu. Obligacje sprzedawały również banki polskie. Zagraniczni inwestorzy wymieniali w ten sposób złote na dolary i stąd taki nagły spadek wartości naszej waluty. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czym to jest spowodowane. Istotnym czynnikiem jest spodziewana redukcja stóp procentowych. Również afera z Elektrimem miała istotny wpływ na spadek ceny naszej waluty. Ci z inwestorów, którzy sprzedali akcje Elektrimu, wymieniali złote na dolary, co też przyczyniło się do spadku wartości naszej waluty — powiedział dealer papierów wartościowych.

— Dzisiaj był bardzo duży ruch na rynku. Od piątku złoty osłabił się o ponad jeden punkt procentowy: z 7,9 proc. do 6,85 proc. odchylenia od parytetu. Moim zdaniem, istotny wpływ ma spadek na Wall Street. Część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków, bojąc się, że później mogą nie uzyskać już tak atrakcyjnych cen za polskie papiery. Sam Elektrim nie spowodowałby tak wielkiego spadku wartości złotego — stwierdził dealer z Kredyt Banku.

— Winna jest przede wszystkim zła sytuacja rynków wschodzących. Myślę, że również do tego przyczynił się Elektrim. Afery takiego formatu nie poprawiają wizerunku naszego kraju, jako ustabilizowanego rynku, w który można inwestować — skomentował inny dealer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu