Złoty odrobił przedpołudniowe straty

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 15-12-2010, 17:37

Złoty, pomimo wyraźnego osłabienia w  godzinach przedpołudniowych, kończy dzisiejsze notowania lekkim umocnieniem do  głównych walut. O godzinie 17:26 kurs USD/PLN testował poziom 2,9841 zł, a  EUR/PLN 3,9761 zł.

Przedpołudniowy handel na rynkach finansowych był w głównej mierze determinowany przez poranną informację nt. ratingu Hiszpanii. Moody's Investors Service poinformował o umieszczeniu Hiszpanii na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia jej długoterminowego rating, który obecnie kształtuje się na poziomie Aa1. Agencja obawia się rosnącego zadłużenia tego kraju, jak również tego, że Hiszpania nie będzie w stanie wyegzekwować zacieśnienia polityki fiskalnej na szczeblu lokalnym.

Decyzja Moody’s natychmiast znalazła przełożenie na osłabienie notowań euro w relacji do dolara, przyspieszyła realizację zysków na giełdach oraz wywołała wzrost awersji do ryzyka. Wszystkie te czynniki uderzyły w notowania złotego, windując w południe kurs USD/PLN do 3,0106 zł, a EUR/PLN do 3,9997 zł.

Sytuacja odwróciła się po południu, gdy nastroje na rynkach finansowych zaczęły się poprawiać, a inwestorzy coraz mniej przejmowali się Hiszpanią. Na tej fali złoty odrobił wcześniejsze straty.

W czwartek nastroje będą kształtowane przez licznie publikowane dane makroekonomiczne. Przed południem światło dzienne ujrzą m.in. wstępne odczyty grudniowych indeksów PMI. Po południu natomiast będą to dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w Polsce oraz amerykańskie raporty z rynku nieruchomości i pracy. Potencjalny wpływ mogą też mieć spekulacje i doniesienia z dwudniowego szczytu przywódców Unii Europejskiej.

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty odrobił przedpołudniowe straty