Złoty osłabł, ale w piątek może odrobić straty

DI, PAP
opublikowano: 04-02-2010, 17:16

Po silnym czwartkowym osłabieniu podyktowanym pogorszeniem nastrojów na rynkach, w piątek złoty odbije się i  powróci w okolice poziomu 4,00/EUR - uważają ekonomiści. W przyszłym tygodniu złoty może jednak dalej się osłabiać. Zmiany na rynku walutowym pozostają bez wpływu na rynek FX.

Zdaniem Joanny Pluty z TMS Brokers, w piątek złoty odreaguje i handlowany będzie na poziomie 4,00-4,05 za euro.

"Jutro wszyscy skupią się prawdopodobnie na danych z amerykańskiego rynku pracy. Jeżeli te dane będą zgodne z oczekiwaniami rynku, to nastroje powinny się poprawić, co wpłynie pozytywnie na złotego. Możliwe jest w piątek odreagowanie złotego i powrót do poziomów 4,00-4,05/EUR" - powiedziała PAP Pluta.

Dane o zmianie liczby miejsc pracy poza rolnictwem w USA zostaną opublikowane w piątek o godz. 14.30.

W opinii Pluty, w perspektywie przyszłego tygodnia możliwe jest obniżenie wartości złotego. "Przyszły tydzień będzie dość ubogi w dane makro. Największy wpływ na złotego będą miały nastroje inwestycyjne, nie bez znaczenia pozostają problemy niektórych gospodarek eurolandu. To wszystko może na złotego wpłynąć negatywnie" - powiedziała.

"Jeśli jednak nastąpi kolejna fala umocnienia, to poziom 4,00 za euro już nie będzie taką silną barierą do przełamania" - dodała Pluta.

Jej zdaniem złoty w czwartek osłabił się ze względu na pogorszenie nastrojów rynkowych. "Widoczne są słabsze nastroje głównie na giełdach, bardzo słabą sesję ma za sobą także GPW. Przez te gorsze notowania osłabienie złotego jest takie dynamiczne i jednocześnie oddala ono perspektywę kontynuacji umacniania złotego i zejścia poniżej poziomu 3,95/EUR" - dodała.

Zdaniem ekonomistów, osłabienie złotego nie wpłynęło znacząco na rynek papierów dłużnych. "Czwartkowe spadki na giełdzie, a także osłabienie złotówki nie wpłynęło znacznie na rynek obligacji, który powinien utrzymać do końca tygodnia istniejący trend" - powiedział PAP Maciej Kuczek z Fortis Banku.

Jego zdaniem, decydujący wpływ na rynek obligacji w piątek oraz w przyszłym tygodniu będą miały problemy krajów strefy euro.

"Sytuację na rynku obligacji mogą zmienić wydarzenia zewnętrzne, jak problemy niektórych państw strefy euro. Na piątkowe notowania wpłyną wyniki z rynku amerykańskiego, które ustawią jutrzejsze zamknięcie" - dodał Kuczek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane