Złoty powinien się konsolidować

  • PAP
opublikowano: 22-06-2021, 17:14
aktualizacja: 22-06-2021, 17:21

Złoty powinien w najbliższych dniach konsolidować się w okolicy obecnych poziomów - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień. Jak wskazał, wysoka inflacja w Polsce oraz tendencja do zacieśniania polityki monetarnej w USA stanowią czynniki, które mogą przekładać się na wzrost rentowności.

fot. Bloomberg

"W najbliższych dniach oczekuję konsolidacji złotego w okolicach obecnych poziomów. Złoty sporo stracił i wydaje się, że dalsza gwałtowna wyprzedaż jest obecnie mało prawdopodobna, o ile nie dojdzie do jakiegoś załamania na rynku globalnym, a na to na razie nic nie wskazuje" - powiedział Przemysław Kwiecień.

O godzinie 14.00 Narodowy Bank Węgier (MNB) opublikował decyzję o podwyżce stóp procentowych w tym kraju. MNB podniósł we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę o 30 pb do 0,90 proc. Bez zmian pozostawiono jednodniową stopę depozytową (-0,05 proc.). Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się podniesienia stopy o 25 pb do 0,85 proc.

Przez większość dnia kurs EUR/PLN pozostawał powyżej punktu odniesienia, a po południu zaczął zniżkować o 0,18 proc. do poziomu 4,519.

Główny ekonomista XTB wskazał, że nie da się jednoznacznie wskazać czy decyzja MNB wpłynęła na umocnienie polskiej waluty.

"Ja bym tego tak nie interpretował, bo widzimy sporo krótkoterminowej zmienności, niekoniecznie wpływa na to sama decyzja banku Węgier. Na przykład forint zaraz po decyzji stracił, mimo że podwyżka była nieco wyższa niż oczekiwał rynek, ale już wcześniej bardzo się umocnił, nastąpiła więc realizacja zysków. Natomiast złoty był po okresie dosyć istotnej wyprzedaży i początek tygodnia przyniósł, po nerwowym piątku, ewidentną zmianę nastrojów. Z tego tytułu odbił też trochę złoty" - ocenił.

We wtorek po południu USD/PLN pozostawał w okolicy punktu odniesienia na poziomie 3,80, a kurs EUR/USD zniżkował o 0,15 proc. do 1,190.

RYNEK DŁUGU

W ocenie ekonomisty XTB tendencja wzrostowa pozostaje elementem ryzyka dla rentowności w Polsce.

"Na razie mamy na rynkach dużo pieniądza i ten fakt zapobiega dalszym wzrostom rentowności, ale jeżeli dane makroekonomiczne nie zaczną pokazywać symptomów schłodzenia ożywienia gospodarczego, to sytuacja, w której mamy wysoką inflację wraz z tendencją do zacieśniania polityki monetarnej w Stanach stanowią czynniki, które mogą przekładać się na wzrost rentowności" - powiedział Przemysław Kwiecień.

Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych po południu zwyżkują o 3,4 pb. do 1,484 proc., a niemieckich rosną o 3,6 pb. do -0,169 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane