Złoty pozostaje pod dużą presją sprzedających

  • Marcin Kiepas
12-09-2011, 19:11

W poniedziałek złoty kontynuował osłabienie w relacji do głównych walut.

Kurs USD/PLN wzrósł do 3,1847 zł z 3,1344 zł na zamknięciu poprzedniego tygodnia. Euro, które w piątek zdołało odrobić znaczną część dużych strat, dziś podrożało do 4,3403 zł z 4,2825 zł, wracając blisko 26-miesięcznych maksimów. Polska waluta traciła również w relacji do franka, który podrożał do ponad 3,60 zł z 3,5477 zł w piątek.

U źródeł wyprzedaży złotego niezmiennie stoi wzrost awersji do ryzyka, napędzany obawami o przyszłość Strefy Euro. To przekłada się na wyprzedaż akcji na giełdach i spadek notowań EUR/USD, dając impuls do pozbywania się polskiej waluty. Trudno jednak nie dostrzec, że zachowuje się ona gorzej niż inne waluty regionu, a jej słabość koreluje z rekordowymi notowaniami kontraktów CDS na polski dług. Wydaje się, że inwestorzy wykorzystują dużą płynność polskiego złotego, grając przeciwko niemu.

W poniedziałek, podobnie jak w piątek, na rynku aktywny był Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).Tym razem sprzedawał on nie dolary, ale euro. W godzinach popołudniowych kurs wspólnej waluty wrócił z okolic 4,34 zł do 4,3050 zł. Później jednak notowania EUR/PLN ponownie ruszył do góry. Przyczynić do tego mogły się dane o bilansie płatniczym Polski. Wprawdzie deficyt na rachunku bieżącym był tylko nieznacznie gorszy od prognoz (1,61 mld EUR wobec 1,55 mld EUR), ale w danych widać wyraźne hamowanie eksportu, co odzwierciedla spowolnienie wzrostu gospodarczego w Niemczech (największy partner handlowy Polski). Tendencja ta w kolejnych miesiącach prawdopodobnie jeszcze się pogłębi, co odbije się na wynikach polskiej gospodarki. W naszej opinii, o ile jeszcze w tym roku PKB wzrośnie o 4%, to w przyszłym spowolni do 3%.

We wtorek złoty wciąż będzie pozostawał pod wpływem czynników globalnych. Relatywnie niewielki wpływ na jego zachowanie będą miały, publikowane przez GUS, dane o inflacji. W sierpniu oczekiwany jest jej wzrost do 4,2% z 4,1% R/R miesiąc wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty pozostaje pod dużą presją sprzedających