Złoty pozostanie mocny

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 30-07-2012, 00:00

WALUTY

Interwencje słowne stanowią jedno z narzędzi polityki monetarnej. O tym, jak silny wpływ mają one na rynki finansowe, przekonaliśmy się w ostatnich dniach. Najpierw swoją wypowiedzią nastroje poprawił członek Rady Prezesów EBC Ewald Nowotny, a następnie inwestorów wprawił w euforię sam prezes banku centralnego Mario Draghi.

Stanowcza wypowiedź o determinacji władz monetarnych do ratowania strefy euro wywołała wzrost apetytu na ryzyko oraz silną zwyżkę kursu EUR/USD. Jeżeli w najbliższym czasie EBC nie podejmie zdecydowanych kroków służących wyprowadzeniu wspólnej waluty z największego w jej historii kryzysu, reputacja Mario Draghiego zdecydowanie się pogorszy. W tym kontekście wyjątkowo interesująco zapowiada się nadchodzące posiedzenie EBC. W oczekiwaniu na decyzję w sprawie stóp procentowych oraz późniejszą konferencję prasową kurs EUR/USD zachowywał się będzie względnie stabilnie. W średnim terminie wciąż jednak utrzyma się presja na osłabienie euro względem dolara.

Dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia potwierdziły postępujące spowolnienie w polskiej gospodarce. Niemniej jednak w porównaniu z wchodzącą w recesję strefą euro wzrost gospodarczy w Polsce znajduje się na stosunkowo wysokim poziomie. Wraz z utrzymującymi się oczekiwaniami na obniżki stóp procentowych, zainteresowaniem ze strony zagranicznych inwestorów nadal cieszył się będzie polski dług. To sprawi, że złoty pozostawał będzie mocny. Polskiej walucie w dużym stopniu nie zaszkodzi również ewentualny kolejny spadek indeksu PMI dla przemysłu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy