Czytasz dzięki

Złoty pozostanie słaby

Krzysztof Kolany, Bankier.pl
opublikowano: 04-09-2018, 22:00

Jeśli wierzyć analitykom pracującym dla banków, to czeka nas stabilizacja notowań kursów walut.

Na koniec 2018 r. kurs euro ma wynieść 4,30 zł – to mediana prognoz ekspertów pracujących dla instytucji finansowych i zebrana przez serwis Bloomberga. Jej realizacja oznaczałaby, że pod koniec roku za euro zapłacimy praktycznie tyle samo, co obecnie. Jak dotąd w 2018 r. kurs EUR/ PLN wahał się od niespełna 4,13 zł (w styczniu i lutym) po 4,41 zł na początku lipca. Bieżący rok jest niekorzystny dla polskiego złotego, który do euro stracił 2,8 proc., a wobec dolara aż 6,2 proc.

Największym optymistą względem złotego jest włoski bank UniCredit, który widzi euro po 4,10 zł na koniec roku. Co ciekawe, wśród czterech najbardziej sceptycznych wobec złotego instytucji są dwa podmioty z Polski. Eksperci PKO BP spodziewają się, że na koniec roku kurs euro sięgnie 4,40 zł, zaś analitycy Cinkciarza prognozują 4,37 zł. Pesymistami są także ludzie z holenderskiego Rabobanku (4,43 zł) oraz szwedzkiego Swedbanku (4,39 zł).

Prognozy dla dolara rozciągają się od 3,30 zł (BNP Paribas) po 3,97 zł (Cinkciarz.pl) przy medianie na poziomie 3,73 zł i średniej rzędu 3,71 zł. To także prognozy zbliżone do obecnych notowań „zielonego”, który we wtorek 4 września rano był wyceniany na około 3,71 zł. Zatem rynkowy konsens zakłada utrzymanie walutowego status quo do końca grudnia.

Rzecz jasna są to tylko prognozy i oczekiwania analityków wcale nie muszą okazać się zbieżne z rzeczywistością. Tym bardziej, że to zdecydowanie częściej eksperci modyfikują swoje prognozy, aby dostosować się do rynku niż odwrotnie.

Bloombergowy konsensus nie uwzględnia innych złotowych par walutowych, które leżą w zainteresowaniu Polaków. Możemy jednak je wyprowadzić na podstawie prognoz dla innych par walutowych: EUR/GBP oraz USD/CHF. W przypadku funta oczekiwany jest lekki wzrost kursu, do 4,83 zł na koniec roku. Frank szwajcarski ma za to kosztować o 13 groszy mniej niż obecnie (3,82 zł wobec prognozowanych na koniec roku 3,69 zł). Tyle że bankowi analitycy najprawdopodobniej nie zdążyli jeszcze uwzględnić w swoich prognozach zdecydowanego umocnienia franka, jakie nastąpiło w ostatnich dwóch tygodniach. W tym okresie kurs USD/CHF obniżył się z niemal 1,00 do 0,97. Natomiast EUR/CHF spadł z 1,15 w okolice 1,12, wyznaczając najniższy poziom od lipca 2017 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Polecane