Złoty próbuje odbudowywać pozycję

  • Marek Rogalski
opublikowano: 21-08-2018, 22:00

Wojny handlowe, mocny dolar, załamanie się tureckiej liry, obawy o włoski budżet — w ostatnich tygodniach wiele rzeczy nie sprzyjało złotemu.

Niemniej jednak druga połowa sierpnia zaczęła się zaskakująco dobrze, gdyż pojawiły się informacje mogące osłabiaćnegatywne tendencje. Amerykanie mają ponownie zasiąść do rozmów handlowych z Chińczykami, Donald Trump wyraził swoją „niechęć” do działań Jerome’a Powella, pokazując tym samym swoją ekonomiczną indolencję, tureckie władze podjęły działania, które zatrzymały deprecjację liry, a rentowności włoskich obligacji zaczęły szybko spadać, co pokazuje tylko, że inwestorzy nie powinni aż tak obawiać się wrześniowych wydarzeń.

Złoty zaczął zyskiwać, chociaż ruch ten najbardziej jest widoczny w relacji do dolara, który jest już o 10 groszy tańszy niż tydzień temu. Naszej walucie może pomóc przyjęty we wtorek przez rząd projekt przyszłorocznego budżetu, który zakłada deficyt na poziomie 1,8 proc. PKB, a także możliwe przepływy z węgierskiego forinta, gdyż tamtejszy bank centralny po raz kolejny rozczarował inwestorów, nie podejmując działań mogących sugerować koniec luźnej polityki.

Kluczowym elementem mogą jednak okazać się potencjalne zmiany na globalnym rynku. Warto będzie śledzić kurs dolara do juana, gdyby okazało się, że jednak są szanse na jakąś odwilż we wzajemnych relacjach handlowych USA z Chinami — chociaż za bardzo nie wierzy w nią nawet Donald Trump. Pytanie też, jak duże są szanse na zmianę trendu na EUR/USD, który od kwietnia jest spadkowy. Tutaj główną rolę mogą odegrać oczekiwania dotyczące działań Europejskiego Banku Centralnego w przyszłym roku zestawione z przewidywalnym Fedem. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, Główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy